fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Umywalnie

Sugeruje się, żeby projektować takie umywalki jak:

a) fajansowe, które mają wymiar 640×460 mm,

b) okrągłe żeliwne, które mają wymiar 1170 mm i są na 6 kranów,

c) żeliwne korytkowe, które są emaliowane wewnątrz (program uprawnienia budowlane).

Z kolei w przypadku ustępów powinno się wziąć pod uwagę zamontowanie umywalek fajansowych, które mają wymiar 520×400 mm. Pomiędzy kranami (zaworami) powinien być odstęp, który nie może być mniejszy niż 0,7 m.

Umywalnie i natryski
Umywalnie i natryski

Odległość pomiędzy umywalką a przeciwległą ścianą nie może być mniejsza niż 1,25 m. Z kolei w sytuacji, kiedy są dwa rzędy umywalek, to szerokość między nimi nie może być mniejsza niż 2 m. Przede wszystkim w pomieszczeniach produkcyjnych, które charakteryzują się wysoką temperaturą, należy zaprojektować takie umywalki, które będą okrągłe i będą miały dostęp do ciepłej wody. Celem takich umywalek jest danie możliwości na to, żeby pracownicy mogli umyć górną połowę ciała w porze letniej. Należy je umiejscowić w okolicy stanowisk roboczych. Takimi pomieszczeniami produkcyjnymi są:

– walcownie,

– kuźnie,

– oddziały martenowskie.

Umywalnie w zakładzie przemysłowym powinny być osobnymi pomieszczeniami. W sytuacji, kiedy nie ma za dużo umywalek, to mogą się one znajdować w szatniach. Jednak nie jest to za bardzo dobre rozwiązanie. Istnieje wówczas możliwość, że odzież, która jest przechowywana w takiej szatni, może ulec zawilgoceniu. W związku z tym nie jest to zalecane. Powinny istnieć osobne umywalnie dla kobiet i mężczyzn. W przypadku umywalni, które posiadają mniej niż 6 umywalek, to można je umiejscowić w przedsionkach ustępów.

W przypadku jadalni, w okolicy których nie ma dostępu do żadnej umywalni (czyli do 50 m), powinny mieć 1 umywalkę na każde miejsce na sali. Zaleca się, żeby zamiast ręczników wykorzystywać elektryczne suszarki do rąk. Spowodowane to jest przede wszystkim względami higienicznymi. Dodatkową zaletą są również względy ekonomiczne.

Natryski

Umywalnie oraz natryski mogą się znajdować w jednym pomieszczeniu na terenie zakładu przemysłowego (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). W sytuacji, kiedy będzie jednak większa ilość umywalek i natrysków, najlepiej by było, gdyby znajdowały się one jednak w osobnych pomieszczeniach. Ilość natrysków powinna być zgodna z 90% pracowników, którzy pracują na najliczniejszej zmianie. W zakładach pracy powinny być osobne natryski dla mężczyzn i osobne natryski dla kobiet.

Natryski można wyróżnić ze względu na ilość indywidualnych rozbieralni. Wówczas natryski dzielą się na te, które mają:

a) jedną indywidualną rozbieralnię,

b) dwie indywidualne rozbieralnie,

c) zbiorową rozbieralnię (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Nie powinno się projektować zbiorowych rozbieralni dla kobiet. Każda jedna rozbieralnia, która jest zbiorowa, powinna być wyposażona w ławki. Ilość takich ławek powinna być zgodna z tym, że na każdą kabinę natryskową przypadają trzy miejsca. Każde z tych miejsc jest długie na 0,6 m. Kabina powinna być zasuwana zasłoną, która jest wykonana z impregnowanego materiału. W sytuacji, kiedy natrysków jest więcej niż 6, to pomiędzy rozbieralnią a natryskami powinien być przedsionek.

Kabiny natryskowe powinny mieć wymiary 0,9×0,9 m. Pomiędzy dwoma rzędami kabin powinny być przejścia. Ich szerokość musi wynosić co najmniej 1,5 m. Z kolei przejścia pomiędzy rzędem kabin a przeciwległą ścianą powinny być szerokie na co najmniej 0,9 m. Ścianki w kabinach natryskowych powinny mieć taką wysokość:

– dla kobiet: minimum 1,7 m,

– dla mężczyzn: minimum 1,8 m.

Wymiary rozbieralni indywidulanych powinny wynosić co najmniej 0,7×0,9 m. Żeby pracownicy nie musieli moczyć niepotrzebnie głowy, konieczne jest zainstalowanie skośnych sitek. Wówczas strumień wody będzie skierowany pod kątem, nie będzie leciał pionowo (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com