fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Układanie pojedyncze

Podczas układania po jednej, indywidualnej cegle murarz jedną ręką umieszcza cegłę na zaprawę w odstępach 10cm od poprzedniej cegły. Kolejno przestawia ją z doprowadzeniem do poziomu, przy okazji zagarniając zaprawę brzegiem, którą wyciska się do spoiny poprzecznej, a cegłę przyciska do cegły poprzedniej. (program egzaminu na uprawnienia) Wtedy ręką osadza się ją finalnie i otrzymujemy odpowiednią grubość spoiny poprzecznej oraz wspornej. Prawidłowe ruchy ręki i cegły dla wozówek mają istotne znaczenie. Pracę wykonujemy lewą ręką, a mur stawiamy od lewej do prawej. Analogicznie jak pracuje się prawą ręką – z prawej na lewą. (uprawnienia budowlane kontakt)

Układanie po jednej cegle
Układanie po jednej cegle

Warto wspomnieć, że w przypadku pracy pracą ręką kierunki ulegają zmianie. Podczas układania po jednej cegle dwoma rękami, ruchy są identyczne jak w przypadku opisanym wyżej. Jeśli mowa o wozówkach, to dwa pierwsze ruchy wykonuje się jedną ręką, a później dociska się w dół i do wcześniejszej cegły przy użyciu obu rąk.

W przypadku układania na pełne spoiny to wyróżnia się to tym, że zaprawa jest rozścielana na podłożu i zakładana na cegły. Koniecznie powinna być kładziona bliżej krawędzi z zewnątrz tak, by spoiny były zupełnie zapełnione od środka. Jak wystąpi nadmiar zaprawy na zewnętrznej części spoin, jest usuwana kielnią przez murarza. (uprawnienia budowlane 2021)

Mur w wiązaniu krzyżykowym bądź pospolitym

Taki mur stawia się stopniowo, dbając o kolejność układania cegieł 1,2,3,4,5. Pod każdy jeden rząd cegieł nakłada się nie do końca gęstą zaprawę i cegły kładziemy tak, że nie zalewamy ich z góry i nie formujemy folii. Unoszenie cegieł przy tym rozwiązaniu jest dosyć wygodne, bo ruch ręki może zachodzić po tak zwanym łuku, ale murowanie jest trochę bardziej problematyczne przez brak folii, w jakiej rozkład cegieł jest prostszy. Jeśli chodzi o układanie na wycisk to jest to sposób wykorzystywany zwłaszcza podczas murowania na spoiny zupełnie puste. (uprawnienia budowlane program)

Sposób układania cegieł

Układanie za pomocą kielni stopniami jest to rozmieszczenie przy użyciu kielni z nakładaniem zaprawy na całą boczną powierzchnie cegieł. Zaprawa zostaje układana z kielni na boczną powierzchnie cegły i główki i wozówki na całą jej długość. (Jeśli później mają pozostać puste spoiny w licu to zaprawa nie ma znajdować się blisko krawędzi licowej). (akty prawne uprawnienia budowlane)

W ten sposób po ułożeniu i wciśnięciu cegły spoiny są zapełniane aż do samej góry. Jeśli pracę wykonują wyszkoleni i dobrze pracujący robotnicy, to powstanie mur mocny i mało mokry. Dzieje się tak, bo spoiny zapełniane są zaprawą średniej gęstości, a nie rozwodnioną i rzadką. Robocizna finalnie wynosi dosyć sporo.

Ilustrację układania główek

Zaprawę plastyczną rozścielamy pod wybranymi cegłami pasmami grubości w środku 2,5-3cm, z zachowaną odległością 2-2,5cm od lica muru. Rozpiętość pasma dla wozówek to około 7 do 8 cm, za to dla główek 20-22cm. Zaprawę należy rozprowadzić wyrównanym pasmem bez pustych czy za grubych punktów, żeby nie wymagało to tracenia czasu na równanie jej zanim ułożymy cegły. Cegły da się układać pojedynczo jedną ręką, po jednej dwoma rękoma bądź po prostu dwie cegły dwoma (w zależności od wygody). Taki typ nadaje się do ścian z wiązaniem wielorzędowym, pospolitym czy krzyżykowym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com