fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żuraw przejezdny

Przykład użycia żurawia przejezdnego rodzaju Derrick do montowania hali przemysłowej. Budowla centralna hali zrobiona jest z ram naw bocznych o masie 15 ton i rygli nawy centralnej o masie 25 ton. Ramy były zrobione blisko punktu wbudowania w budowlę w pozycji poziomej, rygle w pionowej. Podczas montowania ram żuraw warto cofać, ponieważ gabaryt jego nie zmieści się w ramę. Tory są rozmieszczone na kolumnach o rosłości trochę większej od grubości ram, tak, by żuraw dał radę bez problemu przesuwać się powyżej leżących na powierzchni części. (program egzaminu na uprawnienia) Podczas montowania rygli nawy centralnej, jakiej rosłość w świetle równa się 15m żuraw przesuwa się do przodu pod zamontowanym już ryglem po torach rozmieszczonych na nawierzchni.

Typy żurawi budowlanych

Rosłość żurawia

Rosłość żurawi przejezdnych rodzaju Derrick potrafi być zaniżona do rozmiaru poniżej 6m, co pozwala na montowanie z przesuwaniem żurawia po powierzchni betonowej do przodu widocznych budowli hal krajowych, jakich rosłość równa się 6m. Plan żurawia krajowego o bliskim rozmieszczeniu co ten przed chwilą, planuje rosłość budowli żurawia od powierzchni do góry ramy 5.85m i uwzględnia możliwość przesuwania go na nowe miejsce dzięki dodanemu na zawsze piątego koła. (akty prawne uprawnienia budowlane) Masa żurawia wedle planu to 18 T. Żuraw przejezdny masztowy o udźwigu 20T bywa skierowany do montowania wielkich prefabrykatów jako ramy dźwigarów. Jego budowa nośna zrobiona bywa z kawałków rur stalowych. W budowli żurawia zrezygnowano z rozwiązań pozwalających na zrobienie jego poniżej budowli, żeby otrzymać prostą i delikatną konstrukcję żurawia. Budowa żurawia zrobiona jest z podwozia wspartego na czterech kołach biegowych umieszczonych na szynach, pomostu kręcącego się wokół czopa i wspartego na przedzie na kołach biegnących po belce podwozia, masztu i wysięgnika zrobionych z rur, z mechanizmu unoszenia i kręcenia się i przeciwmasy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Montowanie żurawia

Do zamontowania żurawia warto wykorzystać suwnice bramową delikatnego rodzaju i wciągarki ręcznej. Suwnica bramowa łączy elementy składowe żurawia i podnosi go na wymaganą rosłość. Kolejne unoszenie robione jest wciągarką, podczas czego suwnica transportuje się podczas tego w stronę wciągarki. W praktyce węgierskiej żurawiami takiego rodzaju montowane są kolumny dźwigary dachowe o bardzo dużych rozmiarach i masach. Dzięki czterem dźwigom działających w tym samym czasie zrobiono montaż belek mostowych o masie 80 T. (uprawnienia budowlane program) Kawałek montażu dwuteowej belki dachowej dzięki dwóm żurawiom. Na takim projekcie widać belkę widniejącą na płaszczyźnie i gotową do montowania. Po umieszczeniu na kolumnach dźwigara dachowego żurawie warto przestawić na nowe miejsca transportując je równolegle i prostopadle do montowanych ram. Montowanie kolumn robi się dzięki takim samym żurawiom.

Żuraw masztowy

Żurawie masztowe są dźwigami montażowymi, jakich rozmieszczenie budowlane pozwala na otrzymanie wielkich udźwigów podczas niedużych wysięgów, co czyni je niezwykle przydatnymi podczas montowania budowli prefabrykowanych biorących się z dużych i masywnych części. (uprawnienia budowlane 2021) Minusem żurawi masztowych niezmiennych bywa brak możliwości ruszania się po szynach albo po powierzchni betonowej z zawieszoną na haku masą. Podczas montowania budowli prefabrykowanych możliwość poruszania się żurawi razem z masą pozwala na roboty montażowe. Rozwój prefabrykacji sprawił pojawienie się wielu osobnych, przeznaczonych odpowiednio do celów prefabrykacji rodzajów żurawi masztowych jeżdżących. Przesuwanie żurawia z jednej nawy do innej zachodzi dzięki wciągarek ręcznych z podłożeniem pod koła biegowe arkuszy blachy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com