fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tynkowanie mechaniczne

Tynkowanie mechaniczne przeprowadza się pakietem sprężarkowym  bądź bezsprężarkowym. Pakiet ze sprężarką można rozdzielić na trzy główne elementy:

-przyrząd od sprężania powietrza i wręczania zaprawy, (uprawnienia budowlane kontakt)

-założenia i narzędzi do zautomatyzowanego nakładania zaprawy,

-przyrządu do przyrządzenia zaprawy.

Zaprawę przyrządza się w odpowiednich do tego agregatach transportowych, w strukturę czego wchodzą:

-sito wibracyjne,

-mieszarka do zapraw,

-sprężarka,

-pompa do zaprawy. (uprawnienia budowlane 2021)

Tynkowanie mechaniczne
Tynkowanie mechaniczne

Uszykowana zaprawa bywa tłoczona poprzez pompę agregatu wprost do rurociągu, z jakiego zalewa się zbiorniki narzutnic rozmieszczone na różnych piętrach. Rurociąg jest tworzony z węży z gumy. W tym samym czasie z rurociągiem do różnych narzutnic idzie też przewód gumowy sprężonego powietrza. Narzutnice są zaopatrzone w specjalne końce do tynkowania. Tynkowanie pakietem sprężarkowym posiada minus, a mianowicie napór mocnego powietrza sprawia wielkie rozpryśnięcie zaprawy wokół. (uprawnienia budowlane program)

Pakiet do tynkowania bezsprężarkowego 

Również ma w swoim składzie agregat, ale nie posiada sprężarki, jak sama nazwa wskazuje. Agregat posiada mieszarkę do zapraw, pompę i wibrator. Pompa agregatu daje zaprawę do pojemnika znajdującego się na wyższym piętrze. Z pojemnika przewodami ssawnymi pobierają zaprawę pompy do tynkowania o działaniu 2-3 m3/h oraz mniejszym ciśnieniu pracowniczym. Tłoczą one zaprawę do przewodów ze specjalnymi zakończeniami do tynkowania wspomnianymi wcześniej. W trakcie tynkowania na najniższym piętrze konstrukcji przewód przeprowadza się przez lukę okienną. (akty prawne uprawnienia budowlane) Aktywność agregatów tynkarskich używanych w popularnym budownictwie to zazwyczaj: 1,5; 2,0 i 3,0 m3/h.

Konsystencja zaprawy wapiennej

W trakcie robienia obrzutki tynkarz musi chwycić koniec końcówki tynkarskiej w odstępie 20-30cm od płaszczyzny fundamentu, zależy to od konsystencji zaprawy. Kąt odchylenia końcówki co do tynkowanej płaszczyzny musi mieć blisko 60°. Konsystencja zaprawy wapiennej 1:3, używanej do obrzutki musi równać się 10-Ml cm zamoczenia stożka do pomiarów.  Przeprowadzanie narzutu zaczyna się zwykle po minięciu czterech godzin od skończenia obrzutki. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Zaczyna się od umieszczenia zaprawy na stropie, a potem na murach. Kolejnym zadaniem w trakcie robienia tynku dwurzędowego jest zatarcie tynku, a w przypadku trójrzędowego – umieszczenie i roztarcie gładzi. Robi to ekipa tynkarzy, którzy mają do pomocy packi oraz zacieraczki zautomatyzowane. Woli się jednak tynki przecierać bez użycia maszyn, dla lepszych efektów. W za świeżej zaprawie przyrządy utykają, a w suchej ją niszczą. Pakiet tynkarski Zt-2 wykorzystywany jest do robienia tynków zewnętrznych i środkowych metodą sprężarkową i bezsprężarkową. Aktywność takiego pakietu to coś w granicach l,5-3 nr7h.

Moc i masa

Moc to 6-j-l 1,4 kW, a masa całego pakietu to około 1000-4000kg. Na przyczepie auta widnieje agregat tynkarski normalny ATU-301, jakim da się robić poza tynkami normlanymi także proces nakrapiania. Agregat tynkarski ATL-151 jest stworzony do tynkowania niewielkich konstrukcji. Jego aktywność to 1-1,5 m3/h, a ciężar to 550kg. Polskie zacieraczki zautomatyzowane posiadają oznaczenie ZM. Zacieraczka ZM-3 działa czterema okrągłymi tarczami zacierającymi, a zacieraczki ZM-4 oraz ZM-5 tylko jedną. W każdych zacieraczkach tarcze bywają permanentnie złączone z silnikiem. Tynki wygładzane, patrząc na wykorzystaną zaprawę i metodę pracy kategoryzujemy na sztablatury, filcowane oraz wypalane. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com