fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tynki w branży budowlanej

Tynki to potoczna nazwa pochodząca od tynkarskich wypraw. Wykorzystuje się je w budowlanej branży już od wielu lat. Niektóre z tynków stosuje się od początku, aż do dziś w niezmienionej formie. Na rynku budowlanym pojawiło się jednak wiele nowych typów tynkarskich wypraw, które opracowano na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ich właściwości są takie same, jak współczesnych tynków, niekiedy nawet o specjalistycznych wymaganiach. Odpowiedni dobór materiałowych składników  produkowanych tynków to decydująca kwestia, która wpłynie na jego trwałość w całkowitym okresie eksploatowania go. Ważne jest miejsce przeznaczenia oraz zachowanie technologicznego reżimu w czasie produkcji i prowadzenia tynkarskich prac. (uprawnienia budowlane kontakt)

Tynki w branży budowlanej
Tynki w branży budowlanej

Pojęcie zaprawy

Zaprawa jest to mieszanina kilku składników, a mianowicie wody, spoiwa, wypełniacza oraz uszlachetniających domieszek i dodatków. Można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje zapraw, które wiążą się z przeznaczeniem. Są to odpowiednio zaprawy tynkarskie oraz zaprawy murarskie. Murarskie zaprawy przeznacza się w celu łączenia murowych elementów podczas wznoszenia murów. Wymagania dotyczące stosowania murarskich zapraw są ujęte w normie PN-EN-998-1. Tynkarskie zaprawy z kolei muszą spełniać wymagania, jakie zwiera norma PN-EN 998-2. W inżynierskiej praktyce tynkarskie zaprawy nazywa się po prostu tynkiem. Wytwarzają je różni producenci jako konfekcjonowane tynki, albo też bezpośrednio na placu budowy. Takie rodzaje tynków wykorzystuje się do wykonania tynkarskich wypraw na zewnętrznych powierzchniach oraz wewnętrznych w budowlanych przegrodach. Stosuje się je także na wielu innych konstrukcyjnych elementach oraz wykończeniowych, przy różnych budowlanych obiektach. (uprawnienia budowlane 2022)

Definicja tynku

Zarówno w fachowej literaturze, jak i w pozatechnicznych źródłach o charakterze popularnonaukowym definicja tynku ulegała zmianom wraz z upływem czasu. Tynk według jednej z definicji to rodzaj wyprawy, a dokładniej warstwa budowlanej zaprawy, którą to nakłada się na sufity i ściany. Ma on na celu pozwolić uzyskać gładką powierzchnię oraz nadać estetyczny wygląd. Inna definicja mówi natomiast, że tynk to powłoka, jaka powstaje ze stwardniałej tynkarskiej masy. Przygotowuje się ją fabrycznie albo na placu budowy. Tynk pełni w tym przypadku funkcje dekoracyjne, specjalne oraz ochronne. (uprawnienia budowlane program) 

Inne definicje tynku

Kolejna definicja mówi, że tynk to rodzaj wyprawy. Jest to powłoka z zaprawy, która pokrywa strop, ściany, filary, belki oraz inne budowlane części.  (program egzaminu na uprawnienia)  Powierzchnie posiadające tynk chronią od szkodliwego działania atmosferycznych czynników, są izolującą warstwą budynku od strat ciepła, a także mają bardzo estetyczny wygląd. Jeszcze inne podejście do definicji tynku opisuje go jako warstwę wykonaną z gipsu albo zaprawy, która pokrywa elementy takie same, jak wymienione we wcześniejszej definicji. Ma on za zadanie zabezpieczyć powierzchnię od czynników atmosferycznych, od wodnej pary, jaka może gromadzić się wewnątrz pomieszczeń oraz przed ogniem. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com