Trudności w podłączeniu przewodów
Ciężko jest podłączyć część przewodów do budynków z tego powodu, że w tunelach brakuje miejsca na kolana oraz armaturę. Z reguły w tych miejscach powinno się wykonać poszerzenie kanału (egzamin na uprawnienia budowlane). Budowa tuneli należy do całkiem kosztownych oraz skomplikowanych operacji. W związku z tym powinno się na nie decydować w ostateczności.
Specjaliści wykonują szczegółowe projekty poszczególnych rodzajów instalacji. Żeby móc koordynować i kontrolować takie projekty, to konieczne jest, żeby nanieść na jeden plan wszystkie przewody. Robi się to w skali 1:500. Dodatkowo należy skontrolować punkty przecięcia się, zwłaszcza na skrzyżowaniu ulic i w miejscach największego zagęszczenia przewodów. Bez kontroli tego typu powstają najczęściej kolizje na etapie realizacji.
Instalacje nadziemne
Czasami zdarzają się takie zakłady przemysłowe, które charakteryzują się dużą ilością i wielkością przewodów. Komplikuje to w znaczny sposób ułożenie ich pod ziemią. Trzeba by było poszerzać ulicę, a co za tym idzie – zwiększyć teren zakładu. Zakłady przemysłu chemicznego należą do zakładów, które charakteryzują się rozbudowaną siecią przewodów. W takich sytuacjach te przewody, które są mniej wrażliwe na temperaturę, układane są ponad powierzchnią terenu na specjalnych pomostach stalowych, żelbetowych lub drewnianych. Dotyczy to m.in. przewodów sprężonego powietrza czy gazowych.
Jest to dosyć kosztowny sposób. Spowodowane to jest tym, że trzeba zbudować specjalne mosty, które są wysokie. Jest to dość istotne w momencie, kiedy sieci przekraczają tory kolejowe. Dzięki temu jest możliwość, żeby układać przewody na kilku poziomach. Potrzebne są tylko słupy oraz fundamenty pod nie. Układając na mostach przewody napowietrzne można w łatwy sposób kontrolować ich szczelność, a także łatwo naprawiać w razie konieczności. Jest to ważne w przypadku przewodów, którymi przepływają szkodliwe gazy lub ciecze (uprawnienia architektoniczne).
Funkcje zieleni
Zieleń w zakładach przemysłowych nie wpływa bezpośrednio na proces produkcji. Zieleń spełnia następujące funkcje:
– chroni pracowników i mieszkańców od niedobrego działania gazów, wyziewów, pyłu, dymu i hałasów, które występują podczas produkcji,
– chroni zakład przemysłowy przed wpływami atmosferycznymi,
– poprawia mikroklimat, czyli wiatry, wysoką temperaturę, niedostateczną wilgotność,
– neutralizuje wyziewy, zanieczyszczenia i kurz, który pojawia się na wysypiskach i hałdach,
– bierze udział w urządzeniach komunikacji oraz składowisk,
– oddziałuje estetycznie i rekreacyjnie,
– maskuje zakłady przemysłowe.
Zanieczyszczenie powietrza
Podczas produkcji praktycznie w każdym jednym zakładzie przemysłowym powstaje jakaś ilość wyziewów, dymu i pyłów. Z reguły są one niebezpieczne dla zdrowia wielu ludzi (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne). Dodatkowo hałas, który pojawia się na dowolnym etapie produkcji, wpływa negatywnie na ludzki system nerwowy.
Do głównych środków zaradczych, które pozwolą na neutralizację wcześniej wymienionych zjawisk należą urządzenia, dzięki którym wchłaniane są szkodliwe wyziewy, a dodatkowo następuje tłumienie hałasów tam, gdzie one powstają. Jednak praktyka pokazuje, że nie są to wystarczająco dostateczne urządzenia. Pomimo ich zastosowania część gazów oraz dymów i tak wydostaje się na zewnątrz. Powoduje to wzrost zanieczyszczenia powietrza w budynkach produkcyjnych oraz na terenie zakładu.
Do usuwania lotnych zanieczyszczeń służą przede wszystkim kominy dymowe oraz wentylacyjne. Dzięki temu, że są wysokie, to rozpylają wydzieliny na duże obszary terenu. Dzięki temu zmniejszeniu ulega zanieczyszczenie powietrza w danym zakładzie. Jest to zorganizowany sposób usuwania zanieczyszczeń. Jednak mimo wszystko powoduje ono zanieczyszczenie powietrza w najbliższej okolic. Największe nasilenie może pojawić się w znacznej odległości od zakładu (programy do uprawnień architektonicznych).