fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wieża wyciągowa

Do transportu tworzyw o masie przekraczającej 150 kg musi zostać zrobiona wieża wyciągowa jako konstrukcja samodzielna, dostająca do konstrukcji rusztowania. Wieża wyciągowa musi być wyższa od rusztowania o chociaż 1.80m. Rusztowanie przyścienne musi zostać ochronione przed wyładowaniami atmosferycznymi siecią odgromową, zgodnie z zaleceniami norm krajowych. Rusztowania usytuowane od razu blisko jezdni i punktów z przejazdem i przejść muszą posiadać daszki ochronne nachylone w stronę rusztowania pod kątem nie niższym o 40 do poziomu. Napowietrzne linie energetyczne biegnące blisko montowanego czy demontowanego rusztowania muszą zostać wykluczone z napięcia na czas robót. (uprawnienia budowlane kontakt)

Transport wieżą wyciągową
Transport wieżą wyciągową

Rusztowania

W budownictwie używa się stalowe składane rusztowania z rur odmiany o nazwie Warszawa. Rusztowanie to zrobione jest z odpowiednich ram o rozmiarach 1650×785 mm, poręczy, krzyżulców i podstawek. (uprawnienia budowlane 2021) Główną cechą wyróżniającą ten rodzaj rusztowania bywa pełne usunięcie wszelkiego typu złączy śrubowych. Używane rozwiązanie pozwala na pełne transportowanie obciążenia rurami pionowymi ram. Rusztowanie potrafi zostać rozmieszczone na podstawkach jako niezmienne czy na kółkach jako ruszające się. Montowanie rusztowania skupia się na nanoszeniu na siebie na zmianę równoległych ram. Dla utrzymania potrzebnej sztywności nanosi się co kilka sekcji krzyżulec. Montowanie rusztowania zachodzi niezwykle prędko, może je robić jeden czy dwóch pracowników.

Rusztowania składane stalowe rodzaju Warszawa znajdują użytek w pracach zewnętrznych, ale też podczas prac wykończeniowych w środku. (uprawnienia budowlane program)

Stalowe rusztowanie przesuwne odmiany RP-451 bywa używane do prac elewacyjnych, malarskich czy konserwatorskich. To rusztowanie wyróżnia się:

Nośnością pomostu pracowniczego 450 kg, rosłość podnoszenia pomostu wacha się od 3,1 do 14,5m, okres unoszenia pomostu to 10 minut, rozmiary gabarytowe do przewożenia 6,25×2,20×3,31m, masa pełna to 2835 kg, szybkość jazdy na drodze I klasy, maksymalnie 10 km/h.

Stężenia pionowe

Stężenia pionowe muszą zostać rozłożone równo, podczas czego ilość stężeń nie może być niższa od dwóch na wszystkich piętrach rusztowania. (akty prawne uprawnienia budowlane) Odstęp wśród pól stężeń nie powinna przekraczać 10m. Części konstrukcji muszą zostać zestawione ze sobą dzięki złączom krzyżowym i wzdłużnym, jakie bywają złączami konstrukcyjnymi. Złącza obrotowe da się używać jedynie jako złącze pomocnicze. Części pracujące na zginanie oraz wyciąganie nie powinny zostać zestawiane dzięki złączom wzdłużnym. Rusztowania przymurowe powinny być kotwione do obiektu. Ilość zakotwień musi być taka, by moc przenoszona przez jedną kotew nie była niższa od 250 kg. Zakotwienia muszą zostać umieszczone idealnie na pełnej płaszczyźnie rusztowania, a odstęp wśród kotwieniami w poziomie nie może być większa od 5m. Kotwie muszą posiadać średnicę o wymiarach nie mniejszą od 14x14mm. Warto je wbijać we wcześniej umieszczone w murze kolki drewniane na głębokość chociaż 150mm. Cięgna zrobione z żarzonego pręta muszą posiadać w średnicy chociaż cztery żyły prętów o przekroju 3mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Pomosty

Pomosty robocze i ochraniające muszą posiadać rozpiętość nie niższą od 1m i być ochronione poręczą centralną zamieszczoną na rosłości 1,1m i poręczą pośrednią umieszczoną na rosłości chociaż 0.15m. Pomosty warto rozstawiać z inwentaryzowanych kafli pomostowych na poprzecznicach metodą ciągłą tak, by szczeliny wśród kaflami nie były większe od 15mm. Wszystkie obiekty rusztowania muszą zostać wyposażone w chociaż dwa pomosty, czyli pomost pracowniczy i ochraniający, rozstawiony od razu na niższym piętrze. Pomosty pracownicze potrafią zostać rozmieszczane na pełnej rosłości rusztowania czy na jego kawałku, zależnie od tego co widnieje w instrukcji dla rusztowania. Piony komunikacyjne dla ludzi warto robić jako osobne przęsła rusztowania, a odstęp wśród nich nie może przekraczać 40m. (program egzaminu na uprawnienia) Do transportu pionowego tworzyw trzeba określić punkty przed zmontowaniem obiektu rusztowania. Odstęp wśród tych punktów nie może być przekraczający 30m. Masa unoszona dzięki podnośnikom zamieszczonych do rusztowania nie może przekraczać 150 kg.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com