fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przewóz odległy prefabrykatów

Zachodzi on autem bądź kolejką. W państwach o szerokiej gamie dróg wodnych prefabrykaty transportuje się również barkami czy łódkami. Każde zajęcie powiązane z przewozem części mieści się w zakresie:

-transportu, (uprawnienia budowlane kontakt)

-ładunku części na plac składowy fabryki,

-rozładunek na placu,

-jak zachodzi taka potrzeba, przeładunek, przykładowo z kolejki do auta. (uprawnienia budowlane 2021)

Transport prefabrykatów
Transport prefabrykatów

Ładunek, przeładunek, wyładunek przeprowadza się głównie przy użyciu żurawi samochodowych, gąsienicowych czy kołowych. Do transportu części dużowymiarowych korzysta się z wagonów kolejowych, aut czy odpowiednich naczep. Skrzynia do transportu dużych kafli ściennych, musi obejmować widok z  góry, frontu i boku.

Plac budowy

Na placu budowy przewóz poziomy zachodzi głównie na płaszczyźnie kolejki. Wymagające wkładu największej pracy bywają roboty ładunkowe prefabrykatów. Niezwykle często ładunek ich w fabryce może potrzebować skorzystania z żurawia. Do tego podczas robót prefabrykaty potrafią dosyć często ulec deformacją i się niszczyć. Próbowano unikać rozładunku na placu budowy, poprzez umieszczenie kół. Prefabrykaty leżały na naczepie, gdzie żuraw montażowy sięgał po nie. Ciągnik dowożący załadowane naczepy wracając brał już te puste. (uprawnienia budowlane program)

Nie okazało się to aż tak odpowiednie, bo trzeba było skorzystać z ogromnej ilości naczep, lub na wszystkich rozkładać części w szeregu ich zakładania, co bardzo komplikowało wyładunek. Do tego naczepy zostawione na długo z obciążeniem niezwykle prędko ulegały niszczeniu.

Wyciągarka

O wiele sprawniejszą metodą okazał się transport w wyspecjalizowanych skrzyniach. Rozpoczęto go kilka lat wstecz we Wrocławiu. Spopularyzował się w u nas w Polsce, a nawet Czesi go od nas przejęli. Prefabrykaty w fabryce dojrzewają bezpośrednio w odpowiednich skrzyniach. Bywają to klatki stalowe, zaopatrzone w zaciski do trzymania nieruchomo części podczas transportu. Skrzynie te umieszczone są na szynach rampy. Wciągarką zmienia się miejsce skrzyni z rampy na szyny odpowiedniej naczepy. Identyczne rampy robi się na placu budowy w przypadku roboty żurawia montażowego, jaki wyładowuje skrzynie. Tak samo w przypadku przewozu z kół warto przywozić wiele skrzyń z rozbieżnymi częściami lub umieszczać je w odpowiedniej kolejności. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W tej sytuacji bywa to łatwiejsze, bo w fabryce da się prawidłowo zaplanować ładunek w przypadku rozmieszczenia części do dojrzewania i skrzynia nie będzie ulegać zniszczeniom.

Skrzynie

Skrzynie używa się zazwyczaj do transportu części ściennych. Środki przewozowe muszą być przygotowane na transport wybranego rodzaju prefabrykatu, a te warto w odpowiedni sposób uchronić przed ruszaniem się, co potrafi prowadzić do spadnięcia prefabrykatu albo nawet do wypadku. Dadzą taką ochronę właściwie rączki, jakimi montuje się transportowane części. Pomiary skrajni drogowej czy kolejowej stopują pomiary części i ich stert na środku transportowym. Transport po drogach kołowych masywnych i rozległych ładunków, jakie są większe niż te dopuszczalne potrzebują odpowiedniego zezwolenia, zaplanowania przebiegu drogi i okresu drogi poprzez wydział komunikacji urzędu w mieście. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Potrzebna jest w tym przypadku jazda z pilotem, jaki będzie jechał przed docelowym pojazdem i ostrzegał resztę ruchu drogowego. Na końcu ładunku, jaki wystaje poza obręb pojazdu, potrzebuje widnieć ostrzegająca chorągiewka. (program egzaminu na uprawnienia) W nocy, warto żeby tą chorągiewkę zastąpiło widoczne, czerwone światło czy odblask.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com