fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Azbest

Azbest (eternit) – stosowany w budownictwie na masową skalę w latach 1950-1980. Służył jako materiał izolacyjny oraz był stosowany w rurach wodno-kanalizacyjnych, przy pokryciach dachowych, na płytkach podłogowych i jako płótno azbestowe w przewodach wentylacyjnych.
Azbest jest materiałem szkodliwym, ponieważ wydziela pył, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Doprowadza do powstawania nowotworów złośliwych (głównie płuc) lub pylicy azbestowej.
Obecnie funkcjonuje w Polsce Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, który ma na celu usunięcie azbestu w sposób kompleksowy i całkowity.

Ołów

Ołów  stosuje się  do produkcji profili okiennych PCW oraz niektórych farb.
Ze względu na toksyczne właściwości, farby zawierające związki ołowiu pokrywa się nieszkodliwym dla zdrowia preparatem. Pokrycie ma za zadanie stanowić barierę ochronną, dzięki której niebezpieczne opary nie będą przedostawać się do powietrza. Pokrywanie farb z ołowiem zalecane jest przede wszystkim w pokojach dziecięcych, gdyż głównie dzieci są narażone na zatrucie. Ołów może wywoływać zahamowanie wzrostu, niedorozwój intelektualny, zaburzenia wzroku oraz słuchu.

Formaldehyd

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) jest gazem współcześnie stosowanym w budownictwie. Wykorzystuje się do produkcji płyt wiórowych, sklejki, laminatów z drewna, pianki mocznikowo-formaldehydowe, lakierów, klei na bazie żywic formaldehydowych, klejonych mat szklanych. Ponadto stosuje się go do  do budowlanych materiałów wykończeniowych: klei, lakierów, materiałów izolacyjnych, wyrobów z tworzyw sztucznych oraz mebli.
Ludzie narażeni na emisję tego gazu mogą odczuwać ucisk w klatce piersiowej, podrażnienia błony śluzowej, zapalenie dróg oddechowych oraz silne bóle głowy. Formaldehyd ma także działanie rakotwórcze.

Styren

Styren ma destruktywny wpływ na system nerwowy i odpornościowy człowieka. Po dostaniu się do ludzkiego organizmu poprzez drogi oddechowe działa depresyjnie na układ nerwowy. Może również powodować choroby wątroby oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Materiał ten stosuje się  do produkcji tworzywa abs. Tworzywo abs wykorzystuje się m.in. do produkcji mebli w domu. Ponadto wykorzystuje się je do tworzenia  zabawek, obudowy sprzętu RTV i AGD oraz do opakowań na żywność.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com