fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż

Najczęściej termostaty i programatory ogrzewania podłogowego montuje się na ścianach. Podlegają one takiej samej zasadzie jak łączniki instalacyjne, umiejscowione w puszkach podtynkowych. Do takiej puszki termostatu doprowadza się następujące przewody: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  • Czujnika temperatury w rurce osłonowej, czyli w tak zwanym peszelu;
  • Zasilające podłogowej instalacji grzewczej;
  • Instalacyjne, trójżyłowe jednofazowej linii zasilającej.
Termostaty i sterowniki do elektrycznego ogrzewania podłogowego
Termostaty i sterowniki do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Podstawowe działanie termostatu

W większości przypadków ogrzewaniem podłogowym steruje układ termostatyczny (zwany inaczej histerezowym). Składa się on z termicznej sondy zanurzonej wewnątrz ogrzewanej posadzki. Jego zadaniem jest włączenie i wyłączenie ogrzewania zależnie od temperatury i warunków. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W mieszkaniach/lokalach z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym każdy pokój powinien mieć swój termostat. Te nowoczesne pozwalają na regulację temperatury z perfekcyjną dokładnością. Badania wskazują na różnice wynoszące do 0,2 stopni Celsjusza. Największą precyzję jednak zapewnia układ dwupunktowy. Polega on na pomiarach ogrzewania w posadzce oraz w powietrzu.

W niektórych termostatach są również tak ciekawe funkcje, jak „otwarte okno”. Ta opcja pozwala wyłączyć ogrzewanie automatycznie podczas wietrzenia. To znacząco wpływa na rachunki, ponieważ niweluje niepotrzebne straty energii. (program egzaminu na uprawnienia)

Termostaty z ogranicznikami

Takie termostaty montuje się w posadzkach wyłożonych parkietami, panelami albo wykładzinami. Ich zadaniem jest nie tylko badanie temperatury w posadzce i powietrzu, ale również kontrolowanie czujników. Ich zadaniem jest pilnowanie wszystkiego tak, aby nie doprowadzić do podwyższenia temperatury, np. ponad 30 stopni Celsjusza. Taka ilość ciepła mogłaby doprowadzić do uszkodzenia materiałów. (uprawnienia budowlane 2022)

Nowoczesne termostaty i sterowniki

Technologia stale idzie do przodu. Podstawowe termostaty wyposażone są jedynie we włączniki i analogowe pokrętła do regulacji temperatury. To jednak nie jest jedyna opcja. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z cyfrowymi wyświetlaczami. Takie termostaty można programować zdalnie, a nawet sterować nimi cyfrowo za pomocą smartfonów, tabletów czy laptopów.

Wiele termostatów pozwala ustawiać specjalne regulatory czasowe, które ułatwią funkcjonowanie użytkownikom. W taki sposób można sprawić, że rano w mieszkaniu będzie ciepło, aby łatwiej było wstać z łóżka, a wieczorem temperatura znacznie się ochłodzi, aby przyjemniej można było zasnąć. Pojawiają się również urządzenia, które uczą się w trakcie użytkowania. Zbierają one informacje o pomieszczeniu, jego szybkości nagrzewania i preferencjach użytkowników. To takie inteligentne urządzenia pozwalają na największą oszczędność kosztów wydawanych na ogrzewanie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com