fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termomodernizacja zewnętrznych ścian w budynku

Z definicji termomodernizacja oznacza techniczne działania, jakie zmierzają do zracjonalizowania oraz do oszczędzania zapotrzebowania na zużycie cieplnej energii przez użytkowników budynku. Jest to bardzo rozległe zagadnienie, które obejmuje wiele technologii oraz branż. Kojarzy się ono przede wszystkim z termomodernizowaniem budynków, ale często tylko z ociepleniem zewnętrznych ścian. Technologia związana z dodatkowym ocieplaniem ścian, jakie mocowało się od zewnątrz izolacyjnymi płytami i bezpośrednio pokrywało wyprawą ma swój początek w latach 50 XX wieku na terenie Niemiec. W Polsce z kolei technologia ta pojawiła się w 70 latach. Instrukcja ITB opisuje ją jako mokra – lekka metoda, obok mokrej – ciężkiej i innych licznych suchych technologii. W tym czasie docieplenia przeprowadzano przede wszystkim w celu usuwania technologicznych wad w budynkach z wielkiej płyty.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Termomodernizacja zewnętrznych ścian w budynku
Termomodernizacja zewnętrznych ścian w budynku

Nowoczesne budowlane technologie

W ostatnich dwóch dekadach XX wieku geopolityczne zmiany sprawiły, że do Polski napłynęły zachodnie firmy oraz nowe technologie budowlane. Na elewacjach wznoszonych obiektów pojawiać zaczęły się nowe rozwiązania, w tym również ociepleniowe systemy, jakie z powodzeniem realizowane były przez wykonawców w Polsce. Jako nowość rozwiązania zostały bardzo pozytywnie przyjęte, ponieważ pozwalały ubarwić i pocienić ściany, jakie wznoszono do tej pory w trójwarstwowe technologii. W tworzącej się rynkowej gospodarce zrobiła się luka, która pokrywała się w czasie z prawdziwą materiałową rewolucją do jakiej doszło w budowlanej chemii. Wraz z nią pojawiły się firmy oferujące zachodnie oryginalne rozwiązania oraz materiały. W Polsce rosnący popyt miał miejsce, gdy mniejsze niż na zachodzie były ceny energii. To sprawiało, że ocieplenie nie miało do końca ekonomicznego uzasadnienia. Dodatkowo odnotowywano w tym czasie wysoki poziom cen importowanych materiałów, porównując je do krajowych.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Kryzys energetyczny

W 70 latach całym światem wstrząsnął wielki energetyczny kryzys oraz nagłe wzrosty cen naftowej ropy. Najbardziej odczuły to kraje skazane na jej import, czyli Zachodnia Europa. W konsekwencji gospodarki tych krajów zaczęły dopasowywać się do nowych rynkowych realiów. W wyniku tego zaczęła rozwijać się technologia, jaka skierowana była na oszczędzanie energii. Pojawiło się wśród nich rozwiązanie, jakie miało na celu ograniczać energochłonność budynków. Na terenie Polski kryzys ten zaznaczył się, ale z większą łagodnością. (uprawnienia budowlane testy) 

Izolacje termiczne

Po kryzysie energetycznym rozpoczął się na rynku proces polegający na dopasowaniu ofert do wymagań. Pierwszymi firmami byli producenci termicznych izolacji. W skład ociepleń z zastosowaniem metody lekkiej – mokrej weszły materiały, takie jak mineralna wełna i styropian. W związku z tym, że trzy fabryki państwowe mineralnej wełny w tym czasie były zajęte prywatyzacją i z technologicznych przyczyn nie były w posiadaniu wyrobów spełniających wymagania związane z mokrymi ociepleniami sprawiło, że od początku dominującym na rynku ociepleń materiałem stał się styropian. Jego fabryki w tym okresie zaczęły pojawiać się jak tzw. grzyby po deszczu. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com