fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technologia kwalifikowana związana ze spawaniem prętów

Kwalifikowana technologia, czyli opracowana przez technologa wykonawcę określa zakres parametrów spawania, jego technikę oraz minimalne jakościowe wymagania, jakie muszą zostać spełnione. Kluczowymi zmiennymi są parametry spawania. Stal przeznaczona na żebrowane pręty to stal o wysokim stopniu wytrzymałości, którą ulepsza się cieplnie w technologii o nazwie „temp core”. Nieodpowiednie spawalnicze parametry, które sprowadzają się do wartości wprowadzonej liniowej energii czyli do cieplnej energii mogą spowodować, że wiele wymagań nie zostanie spełnionych.  Kiedy mamy do czynienia z dużą liniową energią wzrostowi ulega też wydajność spawania. Możliwe staje się w tym wypadku nieodpowiednie odpuszczenie stali i spadek wytrzymałościowych własności poniżej dopuszczalnych wartości. W innym wypadku, kiedy energia jest na zbyt niskim poziomie, następuje w związku z tym szybkie odpływanie ciepła w kierunku masy metalu, co może spowodować podhartowanie się strefy związanej z wpływem ciepłą oraz ryzyko wystąpienia pęknięć. (uprawnienia budowlane 2022) 

Technologia kwalifikowana związana ze spawaniem prętów
Technologia kwalifikowana związana ze spawaniem prętów

Zbrojenie ujęte w normach

Znowelizowana w roku 2018 norma PN-EN 1090-2 wprowadziła bardzo ważne zmiany w obszarze związanym z wykonywaniem zbrojeń. Zestawienie powołanych norm zawierało w końcu normę PN-EN 17660-1, tworząc w ten sposób system związany z zabezpieczeniem jakości w zbrojeniowej produkcji. Od tego momentu zbrojenie to stalowa konstrukcja ze wszystkimi konsekwencjami z tego płynącymi. Stawia się jemu wymóg posiadania przez zakład systemu związanego z zarządzaniem jakością, kompetencji spawalniczego nadzoru czy kwalifikacji spawaczy. Wymaga się także stosowania wielu norm odnośnie kwalifikowania technologii związanej ze zgrzewaniem i spawaniem. Konieczna staje się dodatkowo techniczna wiedza spawalniczego nadzoru odnośnie zgrzewania oraz spawania zbrojeniowej stali. (uprawnienia budowlane 2022) 

Procesy spawalnicze

W normie ujęto wykaz spawalniczych procesów, jakie stosuje się w czasie łączenia prętów.  (uprawnienia budowlane program)  Obejmują one ogólnie spawanie ręczne przy zastosowaniu otulonych elektrod, spawanie w osłonie aktywnego gazu MAG pełnym drutem, samoosłonowym bez gazowej osłony albo proszkowym drutem. Jest też wiele innych metod związanych ze zgrzewaniem, np. punktowe, iskrowe, garbowe, tarciowe oraz gazowo – tlenowe. W normie ujęto również konstrukcyjne rozwiązania spawanych połączeń doczołowych, nakładkowych, zakładkowych, skrzyżowanych i złączy prętów z pozostałymi stalowymi elementami. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Kwalifikacje nadzoru

Norma PN-EN ISO 17660-1 zawiera wymagania związane ze szkoleniem oraz kwalifikacjami nadzoru. Wiele zakładów w branży budowlanej, gdzie profilem ich produkcji są żelbetowe konstrukcje staje przed koniecznością stworzenia oraz uruchomienia struktury, która odpowiednio będzie spełniać wszystkie stawiane wymagania. Z pewnością dla takich zakładów jest i będzie to wyzwanie. Warto w związku z tym dokonać analizy wszystkich postanowień ujętych w normach odnośnie wymagań związanych ze spajaniem prętów w celu zbrojenia betonu. Wymagania odnośnie podstawowych materiałów prętów wykorzystywanych do spawania oraz zgrzewania podaje się jako węglowy równoważnik CEV oraz na postawie ogólnych wytycznych dla dodatkowych materiałów, w tym również dla wytrzymałościowych własności stosowanego spoiwa.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com