fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zalety taczek

Transport taczkami przynosi korzyści jedynie przy małych odstępach 50-^ 70 m, najwyżej do 100 m. Ich dodatkowe mocne strony to widoczny dopuszczalny spadek do 10%, szczupłość miejsca, które jest przydatne do ruchu, łatwa skrętność, mała objętość i duże wykorzystanie robocizny. (uprawnienia budowlane kontakt)

Znane są drewniane z kółkiem żeliwnym czy stalowe. Objętość skrzyni, która znajduje się w taczce to 0,05-0,15 m3. Taczka stalowa ma pojemność 0,075 ir, skrzynię z blachy 1,5mm na szkielecie wykonanym z rur, uchwyty z drewna i kółko kuto-spawane. (program egzaminu na uprawnienia) Prawidłowo zrobiona taczka musi posiadać środek ciężkości w stanie naładowanymi prawidłowo uniesionym w odstępie os osi kółka nie przekraczającej jednej długości wyliczonej od tej osi do zakończenia uchwytów. Aby zredukować opory tarcia ruch taczek musi zachodzić na torze ułożonym w bal, o wymiarach 20 cm szerokości i 5cm grubości obitych na końcach obręczami z płaskowników.

SONY DSC

Objętość załadowanej ziemi

Zależnie od nierówności drogi powinna wskazywać 0,5-1 m3 na wozach jednokonnych, 1-5-1,5 m3 na wozach dwukonnych. Jeśli załadunek odbył się ręcznie, należy zastosować dwa wozy do jednego zaprzęgu z przeprzęganiem koni po pojawieniu się pustego wozu do wozu już wcześniej wypełnionego.

W obecnym budownictwie stosuje się różne rodzaje samochodów, ale głównie ZIS-150 o nośności 4T, A3-200 o nośności 5-7T, Star-20 o nośności 3,5T. (uprawnienia budowlane 2021)

Wywrotki

Są to wózki znane jako poruszające się po torze szynowym, wyposażone w koleby blaszane, z dwóch stron przechylane. Wyróżniamy dwa typy wywrotek, mianowicie z hamulcem i bez niego. Przeglądając Katalog Sprzętu Budowlanego znajdziemy trzy rodzaje wywrotek kategoryzując je patrząc na pojemność. Koleb 0,75 m3, 1,0 m3 i 1,5 m3. Szerokość toru uznajemy za 600 mm.

Największy spadek toru szynowego to 0,04. Patrząc na pojemność wywrotki oraz na spadek je toru do jej transportu będzie nam potrzeba od jednego do trzech pracowników. (uprawnienia budowlane program)

Jest kilka sytuacji, gdzie wywrotki są trafione:

-przy napędzie konnym w odstępach 500-1000m, ale objętość ziemi musi zgadzać się z 20 000m3,

-przy napędzie mechanicznym na odległość ponad 500m, jeśli objętość ziemi to ponad 50 000m3. Wliczamy w to lokomotywki spalinowe, elektryczne czy parowe, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-podczas popychania ręcznego do 500m, objętość ziemi musi równać się 10 000m3 lub więcej.

Wozy chłopskie dalej są stosowane, szczególnie gdy nie ma jak użyć przewozu szynowego lub samochodu. Ich używanie jest jednak tylko opłacalne gdy jest to odległość maksymalnie kilku kilometrów.

Pociągi samochodowe

Aby w pełni skorzystać z siły pociągowej silnika można zastosować pociąg samochodowy wykonany z samochodu (bądź ciągnika) i przyczep. W naszym kraju głównie wytwarza się ciągniki na ogumionych kołach i ciągnikach gąsienicowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com