fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obszerność i typ szkła

Obszerność i typ szła trzeba umieścić w opisie technicznych prac szklarskich. Szklenie da się zrobić ze skorzystaniem z kitu lub bez niego. (uprawnienia budowlane kontakt) W pierwszej sytuacji szyby rozmieszcza się we wrębach szczeblin na powierzchni kitu i nakłada się je kołkami drewnianymi, umieszczając w otworki wcześniej wywiercone. Przymocowane szyby okitowujemy kitem miniowym, zachowując się tak jak w przypadku ram okiennych. W drugiej sytuacji korzysta się z szczeblin odpowiednich, przystosowanych do szklenia bezkitowego. Szyby rozmieszcza się na płaszczyznach elastycznych, a na nich kładziemy odpowiednie paski papy asfaltowej i dociskamy listwami ze stali, jakie domocowuje się do szczeblin wkrętami. W obu sytuacjach szyby zestawia się nanosząc wyższą na niższą na rozpiętość 6-8cm, patrząc na kąt odchyłki płaszczyzny szklonej. Dla ochrony szyb przed spadnięciem nakłada się na zestawianiu łapki zrobione z blachy stalowej obszerności 1mm. (uprawnienia budowlane 2021)

Szyby i proces szklenia
Szyby i proces szklenia

Szklenie daszków otwartych

Powszechne reguły szklenia daszków otwartych bywają identyczne jak dla świetlików dachowych oraz dachów. Z racji tego, że daszki nie tylko ochraniają przed czymś co może spaść, ale też przed promieniami słońca, przez co często są umocowane w punktach dużego nasłonecznienia. W tej sytuacji szkło musi posiadać możliwość spokojnego wyciągania się. Przez to podczas umieszczania szyb warto mieć na uwadze zachowanie luzu, ponieważ inaczej szyby będą pękać. Poza tym lepiej jest używać szyby nie tak długie, nie martwiąc się o zwiększenie liczby zakładów. Najlepszym rozmiarem dla szyb na okrycie dachów bywa 1:1.5 oraz 1:2. Mocowanie i uszczelnianie szyb bywa identyczne jak przy szkleniu świetlików oraz dachów. (uprawnienia budowlane program)

Do nanoszenia na mury czy resztę części obiektu da się użyć pełnego asortymentu szkła płaskiego. Szkło dostawia się wkrętami do drewnianych klocków czy łat wcześniej umieszczonych w ścianie. Kafle masywne zawiesza się na murach, kolumnach dzięki kotew stalowych galwanizowanych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Odstępy wśród muru a szkłem nie mogą być niższe od 2m. Jakość prac szklarskich kontroluje się przez obserwację, pomiary, kontrolę. Liczba zrobionych prac szklarskich musi być ustalona przez wymiar. Szyby odmierza się w świetle wrębów, zaokrąglając rezultat do całości cm.

Szklenie szkłem Antisol

Umieszczanie szyb z Antisolu zwykle zachodzi identycznie jak ze szkła normalnego, ale rozbieżność pojawia się w detalach. Z racji tego, że Antisol pochłania promienie podczerwone, potrafi nagrzać się nawet do 60 C, przez co trzeba utrzymać dobre luzy wśród brzegów szyby a murem wrębu. Szyby o ściankach do 1m, umieszczone w ramach z drewna, muszą posiadać luz po bokach chociaż 2mm, z góry 3mm. Podczas oprawiania szyby o bokach większych niż 1m, wielkość luzów musi równać się 3mm, dodatkowo 1mm na wszystkie zaczęte metry. Luzy niższe dostajemy przez założenie dwóch podkładek oporowych zrobionych z tworzywa nienaturalnego albo z delikatnego drewna. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podkładki oporowe

W ramach z drewna podkładek oporowych niższych nie wolno używać, jak osadza się je na powierzchni z kitu trwale plastycznego albo kredowo-pokostowego. Nie patrząc na podkładki oporowe warto umieszczać na bokach podkładki utrzymujące szyby o obszerności mniejszej od 1mm niż widziane już luzy. (program egzaminu na uprawnienia) Do uszczelniania szyb o bokach do 1m da się używać kit kredowo-pokostowy albo mocno elastyczny, jednak w sytuacji boków większych od 1m, nada się jedynie kit mocno elastyczny. Umieszczanie szyb w uszczelkach z materiału nienaturalnego czy gumy bywa nie polecane.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com