fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Systemy w inteligentnych budynkach

Na ten moment mówiąc o inteligentnym budynku pierwszym skojarzeniem jest budynek, który posiada w swoim wyposażeniu system budynkowej automatyki. Taki system oznacza się w skrócie jako BMS albo HMS. Oba te systemy są zintegrowane i składają się z sensorów, aktuatorów i elementów interfejsowych. Sensory to inaczej wejściowe elementy, jaki przekazują informacje odnośnie stanu danego budynku. Są to czujniki ruchu, kontaktrony, czujniki obecności itp. Mierzą one wybrane fizyczne wielkości, do jakich zalicza się wilgotność, temperaturę, natężenie oświetlenia, stężenie dwutlenku węgla itd. (uprawnienia budowlane cennik) 

Systemy w inteligentnych budynkach
Systemy w inteligentnych budynkach

Aktuatory i elementy interfejsowe

Aktuatory są to wykonawcze elementy, jakie pozwalają sterować danymi urządzeniami, które zlokalizowane są w budynku. Zaliczyć można do nich oświetlenie, okienne siłowniki, rolety czy zawory. Interfejsowe elementy to inaczej bramki, czyli urządzenia, jakie pośredniczą między systemem BMS/HMS a innego rodzaju urządzeniami. Dzieje się to w związku ze sterowaniem sterownikiem dedykowanym do wentylacyjnej centrali poprzez system BMS budynku biurowego, albo sterowanie kinem domowym, mającym powiązanie ze świetlnymi scenami, jakie zaprogramowane są w systemie jednorodzinnego domu HMS.  (uprawnienia budowlane program) 

Samodzielnie budowane systemy

Zupełnie osobną grupą są systemy, jakie buduje się samodzielnie przez danych użytkowników. Do tego celu wykorzystuje się oprogramowanie Open Source. Daje ono gwarancję szerokiego wyboru sprzętowych platform o typie Arduino, Raspberry PI. Do najbardziej popularnych programowych rozwiązań tejże grupy zalicza się m.in. OpenHAB czy Home Assistant. Sprzętowe platformy Raspberry PI oraz jej pochodne mogą być przemysłowym standardem, gdyż wypierają one skutecznie przemysłowe sterowniki o typie PLC. Używano je zamiast rozwiązań dedykowanych, co miało związek z kosztami. Stosowano je czasami przy budowie małych systemów domowej automatyki.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Integracja z systemami HMS/BMS

Nowoczesne realizacje wskazują na trend, aby istniejące już systemy opomiarowania mediów integrowane były z systemami o typie HMS/BMS. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele komunikacyjnych standardów budynkowej automatyki. Do najbardziej popularnych zalicza się KNX, LCN, LonWorks oraz BACNET. Tego rodzaju systemy klasyfikuje się jako obszarowe systemy, które nadają się do zarządzania budynkami wielko kubaturowymi i o dużej ilości zainstalowanych wykonawczych elementów oraz sensorów. Często stosuje się je przy dużych realizacjach np. dworcach, biurowcach, czy sportowych obiektach. Nie oznacza to jednak, że nie można instalować ich w mieszkalnych budynkach.   (uprawnienia budowlane segregator) 

Pomimo, że wyżej wymienione systemy można instalować w mieszkalnych budynkach, to jednak barierą jest tu cena. Pomimo wielu płynących korzyści z zainstalowania systemu, cena skutecznie potrafi odstraszyć wielu inwestorów. W związku z tym rozwija się wiele systemów o mniejszym zakresie działań. Przeznacza się je przede wszystkim do małych mieszkalnych budynków i mieszkań. Zapewniają one często funkcjonalność, jaka podobna jest do innych rozwiązań. Są one poza tym bardziej konkurencyjne pod ekonomicznymi względami. Do takich systemów rozwijanych w Polsce zalicza się m.in. Ampio, Fibaro czy F&F Home.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com