fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Definicja

To szkodliwa akumulacja i nawarstwianie się osadu solnego pod powierzchnią muru. Powstaje w wyniku parowania. Najczęściej uaktywnia się w cyklu zamrażania i rozmrażania. Wynika to z oczywiście tego powodu, w takim momencie uwalnia się wiele wilgoci, a sole ekspandują, wytwarzając ogromne ciśnienie wewnętrzne. To może prowadzić do odszczepiania się muru i jego rozwarstwiania. (program egzaminu na uprawnienia)

Subflorescencja
Subflorescencja

Ocena sytuacji

Jeśli pojawia się subflorescencja, jest już pewne, że została naruszona ochrona muru przed wilgocią. Nie da się tego tak po prostu naprawić. Należy pierw stworzyć mapę wilgoci. Do tego celu używa się miernika dielektrycznego. Ten bazuje na pomiarze stałej warstwy dialektycznej materiału i ma zasięg około 3 do 7 centymetrów. Sprawdza poziom zawilgocenia cegieł elewacyjnych i kinkietowych. Ważne, że cały ten wynik nie powinien przekraczać 3 procent. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Osuszanie

To zespół czynności technologicznych i technicznych. Ma ono na celu trwałe zmniejszenie poziomu zawilgocenia ścian. To pozwala na ich dalsze bezpieczne użytkowanie, czy też na kontynuowanie prac budowlanych i konserwatorskich. Osuszanie nie zmienia struktury muru ani go nie niszczy. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli ten proces będzie powtarzany wielokrotnie, całość ściany może ulec delikatniej zmianie mikrostruktur klinkieru i zapraw. Nie mają one jednak wpływu na działanie całości, w tym integralności muru. (uprawnienia budowlane 2022)

Integralność muru

Integralność odpowiada za wytrzymałość muru i całego budynku. Jest za nią odpowiedzialna przede wszystkim zaprawa murarska. Jeśli zostanie ona naruszona, pojawią się problemy ze spójnością muru. Należy wziąć pod uwagę jednak kilka spraw. Nie zawsze integralność jest niszczona pod wypływem czynników zewnętrznych w trakcie eksploatacji. Problemy mogą pojawić się już na poziomie projektowania. Jeśli osoba tworząca projekt nie zadba następujące czynniki, może dojść do uszkodzeń bardzo szybko. Warto pamiętać o: (uprawnienia budowlane kontakt)

  1. Działaniach przeciwko uszkodzeniom w miejscach koncentracji naprężeń;
  2. Przyjmowaniu jednakowej szerokości wszystkich ścian;
  3. Odpowiednim rozeznaniu podłoża gruntowego;
  4. Uwzględnienie naprężeń termicznych.

Nieodpowiednio wykonane prace murarskie to kolejny problem powodujący zaburzenia spójności. Mówimy o tym w przypadku, gdy fachowcy: (segregator egzamin ustny uprawnienia)

  1. Niestarannie ułożą elementy murowe;
  2. Pozwolą na odchyłki od pionu;
  3. Nie wypełnią spoin bądź stworzą je za grube;
  4. Za wcześnie fugują całość;
  5. Nie zabezpieczą muru w trakcie prac budowlanych;
  6. Wykorzystają uszkodzone elementy do tworzenia muru.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com