fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uzyskiwanie kolejnych uprawnień umożliwia wybór i tworzenie swojej ścieżki kariery (uprawnienia budowlane 2020 testy i blog). Tę drogę można obrać po uzyskaniu uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Specjalność ta obejmuje zakres sieci, instalacji urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Wśród możliwych do podążania ścieżek można wyróżnić tę, która otwiera przed nami szansę na zostanie projektantem instalacji. Osoba na tym stanowisku jest zatem odpowiedzialna za wykonywanie projektów budowlanych, koncepcyjnych, jak również wykonawczych w branży sanitarnej.

Projektant instalacji – zakres działania

Osoba na tym stanowisku odpowiedzialny jest za ww. działania wykonuje je w pięciu zakresach (uprawnienia budowlane).

Pierwszy zakres dotyczy kanalizacji. Obejmuje on sieci, przyłącza i instalacje sanitarne, deszczowe, technologiczne, technologię przepompowywania ścieków, oczyszczalnie ścieków.

Drugi zakres to wodociągi. W nim znajdują się sieci wodociągowe, przyłącza, instalacja wody, sieci, przyłączy, instalacje przeciwpożarowe, hydrofornia, stacja uzdatniania wody.

Trzeci zakres dotyczy gazu. Obejmuje on sieci, przyłącza, instalację gazów, gazów technicznych, medycznych, sprężonego powietrza (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).

W zakresie czwartym są wentylacja i klimatyzacja. Znajdują się w nim instalacja wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej, technologicznej oraz instalacja klimatyzacji.

Piąty zakres to ogrzewanie. Obejmuje on sieci, przyłącza ciepłownicze, instalację centralnego ogrzewania, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ponadto: technologię węzłów cieplnych, kotłowni gazowych, olejowych i na biomasę.

Inżynier budowlany – zakres działania

Kolejną ścieżką kariery, którą możemy wyróżnić jest kierownik budowy. Na tym stanowisku mogą pracować właśnie inżynierowie budowlani z uprawnieniami sanitarnymi. Do jego zadań należą wówczas działania związane z bezpieczeństwem (uprawnienia budowlane – egzamin) . To odpowiedzialna profesja, ponieważ odpowiada on za bezpieczeństwo osób na budowie, a także za jakość i terminowość wykonywanych prac. Musi również nadzorować prowadzenie budowy zgodnie z zasadami BHP, przeciwpożarowymi, prawem budowlanym oraz polskimi normami.

W gestii kierownika budowy leżą także organizowanie robót budowlanych i opracowanie dokumentacji (nauka do uprawnień budowlanych).

Którą ze ścieżek kariery najlepiej wybrać?

Najlepiej płatnym, jednak niezwykle stresującym zawodem jest bezsprzecznie praca na stanowisku doradcy techniczno-handlowego (inaczej inżynier sprzedaży).

Do zadań inżyniera sprzedaży należą: kontakt z klientem, pozyskiwanie nowych klientów oraz nawiązywanie z nimi długoterminowych relacji. Istotnie, w tym zawodzie poza wykształceniem i doświadczeniem, należy wykazać się również umiejętnościami interpersonalnymi oraz charyzmą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com