fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mur ogniochronny

Jeżeli strop ostatniej kondygnacji i pokrycie oraz konstrukcja dachu wykonane są z materiałów „ogniotrwałych”, nie jest potrzebne wyprowadzanie muru ogniochronnego ponad strop ostatniej kondygnacji. Jeśli w miejskich dzielnicach zabytkowych dach kryty materiałem „niepalnym” ma spadek w kierunku granicy sąsiedniej nieruchomości, mur ogniochronny doprowadza się do pokrycia dachowego. Nie jest konieczne wznoszenie w mieście przy granicy działki muru ogniochronnego, wyprowadzonego ponad dach w takich przypadkach:

– jeśli na sąsiedniej działce zostało prawnie zapewnione niezabudowanie do odległości od granicy, która wedle obowiązujących przepisów musi być zachowana między budynkami wznoszonymi na tej samej działce,

-w przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które stawiane są w sposób zwarty albo jako budynki bliźniacze. (uprawnienia budowlane kontakt)

Strop kondygnacji najwyższej

Schody ogniotrwałe

Oto jak powinny prawidłowo być zbudowane schody ogniotrwałe:

-konstrukcja schodów i spoczników musi być zrobiona z materiałów ogniotrwałych,

-stalowe części konstrukcji powinny być prawidłowo zabezpieczone od bezpośredniego działania ognia,

-stopnie schodów mogą być wyłożone drewnem szczelnie przylegającym do podłoża z materiału ogniotrwałego,

-schody muszą być otoczone murami ogniochronnymi o grubości przynajmniej 1 cegły,

-urządzenie w murach klatki schodowej otworów prowadzących bezpośrednio na jakiekolwiek inne schody jest stanowczo zabronione.

Schody muszą łączyć wszystkie piętra. Jeżeli schody nie prowadzą bezpośrednio na zewnątrz, dostęp do nich powinien być otoczony ścianami ogniotrwałymi o grubości co najmniej 1 cegły. Stropy zarówno nad schodami, jak i nad dostępem do nich muszą być ogniotrwałe. Co najmniej jedne schody powinny się znajdować w odległości nie większej niż 25 m od środka najdalszego pokoju przeznaczonego na pobyt ludzi. (uprawnienia budowlane 2021)

Budynki ogniotrwałe

Budynki „ogniotrwałe”, które są dłuższe od 15 m ze stropami „nieogniotrwałymi”, muszą być poprzedzielane murami ogniochronnymi w odstępach przynajmniej 25m. Takie budynki posiadają stropy „ogniotrwałe” w odstępach 40m. (uprawnienia budowlane program)

W razie gdy budynek jednorodzinny przylega na granicy do jednorodzinnego budynku sąsiada, musi zostać wzniesiona między budynkami. Ściana z materiału „ogniotrwałego” musi być wyprowadzona od fundamentu od niepalonego pokrycia dachu.  

Trzeba to stosować w przypadku budynków wiejskich budowanych na wąskiej działce lub z materiałów zastępczych. (program egzaminu na uprawnienia)

Budynki nieogniotrwałe

Budynki nieogniotrwałe, które są dłuższe niż 25m muszą być przedzielone murami ogniochronnymi w odstępach co 25m. Jeśli jest to budynek przemysłowy, zasada nie obowiązuje.

Jeżeli w części budynku zamieszkałego znajdzie się skład materiałów łatwopalnych albo zakłady używające większych palenisk i zarazem mogące zagrażać pożarem, wtedy pomieszczenia muszą być odgraniczone ogniotrwale od reszty budynku. Zwłaszcza, jeśli pomieszczenie jest przeznaczone na pobyt ludzi i znajdują się nad halami fabrycznymi i składami, w których materiały łatwopalne są wyrabiane i przetrzymywane. Wtedy należy przedzielić pomieszczenia stropami ogniotrwałymi. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Schody ogniotrwałe wymagane są w budynkach o dwóch kondygnacjach (przyziemie i 1 piętro), jeżeli na piętrze są lokale, do których prowadzą tylko jedne schody i jeśli odległość od tych schodów do środka najdalszego pomieszczenia przekracza 20m. W budynkach o 3 i więcej kondygnacji przynajmniej jedne schody łączące wszystkie lokale przeznaczone na pobyt ludzi muszą być ogniotrwałe.

Wyjątki

Są również wyjątki, gdzie mury wewnętrzne ogniochronne nie obowiązują, a są to:

-kina, teatry i tym podobne,

-budynki wykonane z materiałów „niezapalnych”, jeśli nie będą w nich przetrzymywane materiały palne,

-budynki przemysłowe, w których ze względu na charakter przemysłu nie mogą być użyte te ograniczenia.

W murze ogniochronnym, znajdujących się w granicach jednego budynku, mogą zostać wykonane drzwi, ale jedynie za zezwoleniem władzy budowlanej. Jak drzwi te znajdują się na strychu, muszą być drewniane bądź stalowe i obite z każdej strony blachą. Urządzone muszą być tak, by samoczynnie szczelnie się zamykały. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com