fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie warstwy ciepłochronnej

Warstwę ciepłochronną można wykonać z pianobetowonych, żużlobetonowych lub gazobetonowych płyt, ze specjalnych sztucznych tworzyw, impregnowanego korka bądź cementowo – wiórowych płyt. Warstwę wykonuje się także z piankowego szkła, a także z wielu innych materiałów. Nakładając ciepłochronną warstwę należy uważać, aby nie uległa zawilgoceniu przez deszcz (nauka do uprawnień budowlanych). Wtedy wartość izolacyjna obniży się. Grubość zastosowanej ciepłochronnej warstwy stropodachu, w miejscu gdzie będą przebywać ludzie, powinna być odpowiednio dobrana tak, aby współczynnik przenikalności ciepła k przez łącznie wszystkie warstwy nie przekroczył 0,75 kcal/m2h°C. W niektórych sytuacjach warstwa wyrównawcza oraz ciepłochronna stanowią wspólnie jedną warstwę.

warstwy dachu.jpg

Gdzie znajduje się warstwa wodoszczelna?

Wodoszczelna warstwa znajduje się zazwyczaj ponad ciepłochronną warstwą, jednak nie w sposób bezpośredni, tylko na przekładce wykonanej z betonu lub zaprawy cementowej. Zaprawa wyrównuje wszystkie niedoskonałości i zamyka kanaliki oraz pory w ciepłochronnej warstwie. Przed rozpoczęciem prac dotyczących warstwy wodoszczelnej, wymieniona wyżej przekładka musi być wyrównana i sucha (program na uprawnienia budowlane). Na tarasie przeznaczonym do użytku ludzi, gdzie spadek wynosi mniej niż -,05 warstwa wodoszczelna powinna mieć typ ciężki. Zagruntowując podłoże za pomocą rzadkiego asfaltowego roztworu, w kolejnym etapie należy zastosować kilka powłok asfaltowych o charakterze izolacyjnym na przemian z dobrej jakości papą asfaltową lub impregnowanymi tkaninami. Asfaltowe powłoki nie mogą służyć wyłącznie jako klej. Muszą stanowić samodzielną izolacyjna warstwę.

Kiedy izolacja ciepłochronna może ulec zawilgoceniu?

Przy dużych różnicach w temperaturze zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz od dołu izolacja ciepłochronna może ulegać zawilgoceniu. Największy wpływ na to ma mróz. Od wewnątrz para porusza się przez stropodach i chce przemieścić się na zewnątrz. Gdy nie może przebić się przez wodoszczelną warstwę, ulega skraplaniu w okolicy ciepłochronnej warstwy. Dlatego też nie poleca się podczas zastosowania warstwy ciepłochronnej używać materiałów nieodpornych na gnicie. Dobrym sposobem na uniknięcie zawilgocenia w ochronnej warstwie jest ułożenie na podłożu za pomocą lepika warstwy papy, sam lepik albo też asfalt. Materiały te nie przepuszczą pary wodnej na wyższe poziomy (program egzamin uprawnienia 2021). Taki rodzaj zabezpieczeń nazywamy parochłonną przegrodą bądź też izolacją. Tam, gdzie nad pomieszczeniem występuje wilgotność poniżej 45% można zastosować jedno z zabezpieczeń. Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniami typu pralnia, łaźnia, wtedy takie zabezpieczenia są konieczne.

Przed czym chroni papa?

Papa jest pewnym rodzajem szkieletu izolacyjnego. Ochrania izolacyjne powłoki asfaltowe przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz przed ruchem termicznym. Przygotowana papa powinna być nie zbyt sucha oraz krucha. Powinna zawierać w swoim składzie odpowiednią ilość impregnacyjnej masy (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane). Papa musi dobrze wiązać się z powłoką asfaltową. Do pokrycia nie powinny mieć zastosowania papy pokryte łyszczykiem, materiałami sypkimi czy piaskiem. Stanowią one utrudnienie podczas sklejania papy z powłoką asfaltową, a dodatkowo taki rodzaj pap utrudnia przesiąkanie oleistych substancji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com