fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie okien dachowych

Dobrej jakości okienna stolarka będzie służyć w budynku przez okres wielu lat, dlatego też nie można sprawić, aby jej wybór był w pełni przypadkowy. Dachowe okna wysokiej jakości oraz energooszczędne pozwalają zapewnić komfort użytkowania na lata. Do pomieszczeń przedostanie się więcej światła, a wentylacja będzie w pełni skuteczna. Okna mogą niekiedy podnieść standard domu albo mieszkania. Światło dzienne w dużej ilości ma bardzo ważny wpływ na zdrowie ludzi oraz na ich samopoczucie. Nie bez znaczenia jest wpływ światła na produktywność. W budynkach obecnie spędza się dużo czasu, dlatego też trzeba w pełni optymalnie doświetlić dom za pomocą pełnego światła. Warto zaznaczyć, że światło wpływa na samopoczucie ludzi regulując poziom hormonu stresu czyli kortyzolu, albo też melatoniny, która odpowiada za zdrowy i dobry sen. (uprawnienia budowlane 2022) 

Stosowanie okien dachowych
Stosowanie okien dachowych

Oszczędności stosowania okien o dobrej jakości

Poprawny oraz odpowiedni dobór dachowych okien i ich montaż może nieść pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie użytkowników, ale również redukcji mogą ulec rachunki. Najważniejszym z elementów podczas instalowania okien znajdujących się na poddaszu to zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacji połączenia dachu z oknem. Izolacyjna rama od firmy Velux o typie DDX skutecznie ociepli ościeżnicę w oknie oraz znacząco zniweluje uciekanie ciepła i przenikanie wilgoci. Rama ta pozwoli też uniknąć montażowych błędów. Element, jaki poprawia komfort przebywania we wnętrzu budynku oraz wpływa na izolacyjność okien to zewnętrzne rolety. W sezonie letnim obniżą w pomieszczeniach temperaturę, a zimą wpłyną na redukcję cieplnych strat. (uprawnienia budowlane 2022) 

Funkcjonalna wentylacja

Wentylacja ma za zadanie usuwać zużyte i nieświeże powietrze, w tym również wilgoć oraz alergeny. Bardzo duże znaczenie ma to w czasie, kiedy walczymy z infekcjami pojawiającymi się głównie w sezonie jesienno – zimowym. W takiej sytuacji bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie w budynku okien dachowych, które posiadają wbudowany wentylacyjny system. Każde z takich okien od firmy Velux posiada wentylacyjne klapy, które pozwalają na dopływ świeżego powietrza również, gdy okno pozostaje zamknięte. Przy oknach posiadających system otwierania do góry wentylacyjna klapa jest w pełni zintegrowana z otwierającym je uchwytem. Otwierane okna za pomocą klamki znajdującej się na dole posiadają dwustopniowy rodzaj wentylacji. Jest ona umieszczona w części górnej skrzydła. Każdy taki system posiada wymienny oraz bardzo łatwy w konserwacji filtr. Zatrzymuje on owady oraz kurz. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Doświetlenie budynku ujęte w przepisach

Polskie budowlane przepisy zawierają wymagania związane z doświetleniem, które opierają się o prostą obliczeniową metodę. Jest to stosunek powierzchni przeszklenia albo okna do powierzchni podłogi w budynku.  (uprawnienia budowlane program)  Techniczne warunki z kolei określają taki stosunek w skali 1:8, co daje mniej niż 10% podłogowej powierzchni znajdującej się w pomieszczeniu. Chcąc wpuścić jak najwięcej dziennego światła do pomieszczeń trzeba pamiętać, że w przypadku małych pokoi okna powinno umieszczać się centralnie. Mając do czynienia z dużymi wnętrzami warto połączyć kilka okien albo zastosować okna kolankowe.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com