fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie natryskowej izolacji pianą PUR

Na jakość wykonanej natryskowej izolacji z poliuretanowej piany wpływa wiele czynników. Najważniejszym z nich jest jakość komponentów, jakie dostarcza się oraz przygotowanie podłoża. Parametry podczas aplikacji ustawia się odpowiednio, tak samo jak klasę aplikującej maszyny. Prace związane z przygotowaniem podłoża oraz wykonanie natrysku z piany PUR wymaga od osoby operującej wykonanie w odpowiednich kolejnościach technologicznych etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Sprawdza się stan przegrody i zabezpiecza przylegające do niej powierzchnie. W tym etapie dodatkowo sprawdza się, czy podłoże jest odpowiednio stabilne, suche i odpylone. Nie może ono posiadać także żadnych tłustego rodzaju plam, ponieważ w takim wypadku przyczepność może ulec pogorszeniu. Drugi etap to przygotowanie urządzenia i komponentów. Sprawdza się tu ustawienie ciśnienia i temperatury na urządzeniu, za pomocą którego będzie aplikowana piana. Składniki zgodnie z zaleceniami producenta podgrzewa  się oraz miesza. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Stosowanie natryskowej izolacji pianą PUR
Stosowanie natryskowej izolacji pianą PUR

Aplikowanie piany PUR

Ostatnim z etapów jest przeprowadzenie aplikacji produktu, czyli wykonanie natrysku piany PUR za pomocą specjalistycznych agregatów oraz natryskowych pistoletów, które wyposaża się w dysze. Natrysk prowadzi się bezpośrednio na przegrodę, jaka ma być izolowana. Trzeba pamiętać w tym miejscu, że nie można przekraczać grubości dopuszczalnych jednej warstwy. Dla otwartokomórkowych pian jest to średnio około 15 cm. Grubość docelową izolacji uzyskuje się poprzez wykonanie natrysku produktu kilkuwarstwowo. Zarówno operator, jak i osoby przebywające w miejscu aplikowania piany muszą bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP. Osoby przeprowadzające aplikację muszą ubrane być w ochronny kombinezon, maskę z dopływem powietrza oraz w rękawice.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zalety stosowania natryskowych izolacji z pian PUR

Poliuretanowe piany PUR to nowoczesne izolacyjne materiały, które coraz częściej stosuje się w budowlanej branży.  (uprawnienia budowlane 2022) Posiadają one wiele zalet, ale nie są one wolne od wad. Na wady wpływa w bezpośredni sposób technologii aplikowania. Do zalet stosowania termicznych izolacji z piany PUR zalicza się szczelność oraz bezspoinowość termicznej izolacji, szybkość aplikowania oraz to, że ocieplenie pozbawione jest termicznych mostków. Wraz z upływem czasu izolacyjność nie utraca się, a termiczna izolacja jest lżejsza i posiada lepsze izolacyjne parametry, niż styropian czy mineralna wełna. Produkt jest też bezpieczny dla środowiska, ponieważ nie zawiera niszczących substancji dla ozonowej warstwy. Piana posiada stosowny atest wydany przez Państwowy Zakład Higieny do korzystania z niej w miejscach, w których przebywają ludzie.. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Otwartokomórkowe piany

Wskazanym działaniem jest korzystanie z pian otwartokomórkowych w oddychających przegrodach, które posiadają niski dyfuzyjny opór wodnej pary. Właściwości pian PUR, które mają mniejsze znaczenie podczas doboru produktu to nasiąkliwość, która jest ważna w przypadku zamkniętokomórkowych pian, sprężystość czy trwałość, jak i ogniowa odporność. Sprężystość posiadają otwartokomórkowe piany, i jest to ważne z punktu widzenia aplikowania jej na szkieletowe konstrukcje.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com