fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe złącza

Stalowe złącza posiadają szereg zalet. Są to m.in. duża sztywność w połączeniu, zdolność złącz do przenoszenia sił od razu po wykonaniu go oraz możliwość wykonania ich w tymczasowych, przenośnych i przewidzianych do rozbiórki konstrukcjach. Stalowe złącza pozwalają na szybkie zamontowanie konstrukcji. Wykorzystuje się je w związku z tym w szkieletowych konstrukcjach mieszkalnych budynków, które to wykonuje się z prefabrykatów. Stosuje się je również przy łączeniu belek i elementów, które będą poddane dynamicznym obciążeniom. Za ich pomocą łączy się też wielkie i ciężkie rodzaje prefabrykatów (uprawnienia budowlane).

Stalowe złącza
Stalowe złącza

Nagwintowane końce na prętach

Ujemną cechą stalowych złączy jest wysoki koszt oraz duże zużycie materiału, jakim jest w tym przypadku stal. W związku z tym stosuje się nagwintowane końce na prętach. Na nagwintowane pręty przy jednej belce nakłada się ceownik, który ma nawiercony otwór. Kolejno przymocowuje się je do czoła belek, korzystając w tym celu z nakrętek. Na budowie belki łączy się w ten sposób, że w otwory znajdujące się w ceownikach przymocowanych do pierwszej z belek wkłada się nagwintowane końce z drugiej belki. W dalszym etapie nakłada się na nie nakrętki i zaciska się je.

Jednak takie złącza wykazują wiele wad. Przede wszystkim montaż jest bardzo skomplikowany i powstają duże trudności podczas wprowadzania prętów w poszczególne otwory. Ujemną cechą jest także mała sztywność samego łącza i powstawanie dużych odkształceń złącz, które są spowodowane zużyciem się nakrętek. Powodem jest ich praca na ścianie, która wywołana jest odziaływaniem rozciągających sił na ścianki ceownika (testy 2021 uprawnienia).

Jak można usunąć wady?

Chcąc usunąć wymienione wyżej wady łączniki z profili zastąpiono blachami (programy do uprawnień budowlanych). Pionowe blachy umieszcza się na ustalonej długości belek w betonie i usztywnia się je przyspawanymi do nich poziomymi trójkątnymi blachami. O nie opiera się kątownik, co powoduje, że jego ramie przylega do czoła belki i nie ulegnie ono odgięciom. Pionowe blachy, które zachodzą na siebie mają nawiercone na śruby albo nity otwory, Na budowie wykonanie złącz polega na zakładaniu śrub, nitów bądź sworzni. Porównując z powyższym sposobem, wykonanie takiego rodzaju złącza na placu budowy jest proste, jeżeli nawiercone otwory w łączonych ze sobą blachach ściśle odpowiadają sobie.

Łączenia przy pomocy kleju

Łączenia prefabrykowanych elementów na klej miało swój początek wraz z rozwojem chemii polimerów z syntetycznych żywic. Na bazie tych żywic uzyskano klej o bardzo dobrych fizykomechanicznych i fizykochemicznych własnościach. Patrząc na polimery, z których wytwarza się syntetyczny klej, należy wyróżnić tu epoksydowe żywice. Taki rodzaj żywic pod wpływem utwardzaczy dają ostateczny produkt, który nie mięknie wraz ze wzrostem temperatury i tworzy sztywną przestrzenną siatkę. Trójwymiarowe wiązanie jakie powstaje stanowi podstawę wysokich wskaźników ostatecznie utwardzonej żywicy. Ze względu na szybkość przebiegania reakcji utwardzanie przeprowadza się bezpośrednio przed użyciem kleju do klejenia (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com