fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymiary i kształty

Pręty można kupić w różnej formie, najczęściej jednak występują one jako: pręty gładkie, walcówki, druty, siatki zbrojeniowe czy pręty żebrowane. Ich ciężar jest zależny od średnicy, z czego najmniejszą możliwą jest 6 mm. Może je jednak przycinać do dowolnych rozmiarów. Najlepszą opcją będzie zamówienie odpowiednio pociętej stali zbrojeniowej, wedle projektu konstrukcji. W ten sposób będziecie pewni tego, że wszystko powinno idealnie działać, co zapewni żywotność budowli na długie lata. (uprawnienia budowlane 2022)

Stal zbrojeniowa – ceny, zastosowanie i zużycie
Stal zbrojeniowa – ceny, zastosowanie i zużycie

Zastosowanie

Stal zbrojeniową wykorzystuje się przede wszystkim do wzmocnienia betonu, w ten sposób powstają elementy żelbetonowe. Charakteryzują się one większą odpornością, trwałością, plastycznością i nośnością. Dlatego używa się ich głównie w celu wzmocnienia: tarasów, balkonów, słupów, schodów, wieńców, nadproży, belek stropowych, ścian nośnych, fundamentów oraz stropów. (program egzaminu na uprawnienia)

Zużycie

W projekcie budowlanym powinny zostać uwzględnione wszelkie informacje dotyczące stali zbrojeniowej. Najlepiej będzie zakupić odpowiednio przycięte i powyginane elementy, które idealnie będą pasować do konstrukcji i projektu. Warto jednak mieć na uwadze, że materiału powinno być około 10% więcej niż ilość podana w projekcie. Taki zapas warto przygotować, ponieważ każda stal jest inna, a przy okazji coś niespodziewane może się wydarzyć w trakcie budowy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zużycie stali zbrojeniowej jest zależne od kilku czynników, najważniejszymi z nich to:

  1. wielkość domu,
  2. ilość okien, drzwi, schodów, balkonów itp.,
  3. podpiwniczenie domu,
  4. rodzaje stropów,
  5. ilość pomieszczeń.

Ceny

Cena stali jest zależna od gatunku, klasy i średnicy prętów. Nie warto wspominać o ilości, ponieważ ta jest zależna od potrzeb i uwzględniona w projekcie. Warto jednak zaznaczyć, że przy zakupie będzie taniej, jeśli zrobi się większe zamówienie. To jednak bardzo cenny łup dla złodziei, dlatego warto wcześniej przemyśleć miejsce magazynowania tego materiału. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Najdroższą stalą na rynku jest ta o klasie A3 i A3n (posiadająca wyjątkową wytrzymałość). Najtańsze to te klasy A0. Do tej klasy zalicza się wszelkie pręty gładkie i walcowane. Najczęściej pełnią funkcję zbrojenia rozdzielczego bądź konstrukcyjnego.

Stal zbrojeniową najlepiej zakupić w hurtowniach, wytwórniach czy składach budowlanych. Ceny w ostatnich latach podniosły się prawie dwukrotnie, a stale się nie unormowały. Na koniec roku 2021 za tonę prętów FI 12 mm trzeba było zapłacić od 3900 do 5600 zł.   (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com