fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Reguły wyboru środków transportowych

W robotach ziemnych, jakie potrzebują transportowania dużych urobków korzysta się z wywrotek naczepowych bądź samochody-wywrotki o wielkich skrzyniach, które potrafią osiągać nawet 90 ton, co równa się załadunkowi skrzyń do 75 m3. Co do wybierania środków przewozowych, duży wpływ posiadają objętość transportowanego materiału, droga transportu i właściwości trasy transportowej. Wybierając środki transportu warto też uwzględnić aspekty techniczne oraz pieniężne, przykładowo cena przewozu materiałów w wybranych sytuacjach. (uprawnienia budowlane kontakt)

Środki przewozowe
Środki przewozowe

Tworzenie wykopów to:

-stworzenie odpowiednich prac ziemnych,

-ochrona skarp przez możliwym spadnięciem, (uprawnienia budowlane 2021)

-wytyczenie palikami obszaru później robionego wykopu razem z ich ochroną przed deformacją,

-likwidacja możliwej ziemi roślinnej i rozmieszczenie jej w pryzmy.

Obszar

Określanie obszaru wykopów tworzy się identycznie tak jak tyczenie konstrukcji. Grunt roślinny likwiduje się rzędem o obwodzie 20-30cm  i rozmieszcza w pryzmy. Wyższy rząd gruntu posiada bakterie istotne do życia roślin, im dalej, grunt jest mocniej jałowy i rośliny w niej nie wyrosną. Żeby bakterii nie zmaltretować, rosłość pryzm nie powinna być większa niż jeden metr. (uprawnienia budowlane program)

Likwidacja gruntu roślinnego upraszcza kolejne stworzenie terenów zielonych w przypadku stawianych konstrukcji albo uchronienie skarp wykopów otwartych i nasypów. Wykop robi się patrząc na jego rozmiary, formę i typ ziemi metodą podłużną, czołową lub poprzeczną.

Metoda podłużna i poprzeczna jest wykorzystywana w trakcie robienia wykopków liniowych, przykładowo pod jakąś drogę. Czołowa zaś używana bywa w trakcie robienia wykopów zamkniętych poniżej konstrukcje. W metodzie czołowej wykop do poziomu górnej płaszczyzny ław albo stóp fundamentowych tworzy się zwykle automatycznie, ale pod ławy albo stopy już przy pomocy człowieka. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Materiały wybuchowe

Takiego rodzaju materiały używane są na budowach do prac gruntowych w ziemiach skalistych, tam gdzie używanie narzędzie jest niewykonalne. Odspajanie przy użyciu materiałów wybuchowych działa tak, że wywierca się w ziemi właściwie rozłożone, głębokie luki, umieszcza w nich ładunki wybuchowe i odpala się. Ciśnienie gazów, jakie wytworzy się podczas eksplozji niszczy skalistą ziemię na kawałki, które potem zwykle od razu załadowuje się i wywozi.

Materiały wybuchowe są też często stosowane w gruntowych pracach przygotowawczych, przykładowo w trakcie zdobywania konarów ogromnych drzew. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Roboty z takimi materiałami są nazywane strzałowymi i potrzeba do nich wyspecjalizowanych urządzeń, kwalifikacji oraz bycia zwłaszcza ostrożnym. Przywóz albo wywóz z miejsca pracy materiałów to przywóz zewnętrzny lub daleki. Tworzy się go zwykłymi środkami transportu, samochodem, kolejką lub na wodzie. Przewóz na miejscu pracy to przewóz bliski lub środkowy.

Środki transportowe mas ziemnych

Wywóz i przywóz ziemi z innego miejsca niż plac budowy, patrząc na to czy do stworzenia prac gruntowych na miejscy występuję za mało lub za dużo ziemi, kategoryzuje się jako transport zewnętrzny. Dzieje się on z użyciem ogólnych maszyn przewozu dalekiego.

Jednak przywóz ziemi już na placu budowy na nasyp to będzie już przewóz środkowy. Przewóz ziemi, nie ważne jakiego jest typu, zazwyczaj dzieje się przy użyciu taczek, ładowarek, kolejki czy samochodów.

Taczki prowadzą pracownicy po kładkach z drewna lub taśmach stalowych, rozmieszczanych na trasie transportu. Taka praca z taczkami opłaca się jedynie, gdy mamy do czynienia z odstępami 100m. (program egzaminu na uprawnienia)

W przypadku znaczniejszych odległości korzysta się z wózków jadących na szynach kolei wąskotorowej. Wózki posiadają pojemniki, które potrafią pomieścić 0,5 – 2m3 umieszczone na kozłach taką metodą, że bez problemu da się je odchylić do rozładowania. Do odstępów 500m wózki bywają transportowane ręcznie, a im dalej – korzystano z parowozów albo ciągników.

W przypadku jeszcze potężniejszych odstępów, korzysta się z wyspecjalizowanych ciężarówek, które nazywane są wywrotkami, jakich rozładunek bywa znacznie ułatwiony poprzez unoszenie pojemnika.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com