fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sztywność dwuteowników

Średnice dwuteowe posiadają ogromną sztywność przez skupienia betonu w miejscach złączonych nieszerokim przekrojem . Średnica taka jest zawarta w moście w Nantes, ustawionym w 1923 roku. Miejsca takiego typu bywają umieszczone dwoma spiralami i posiadają formę podobną do dwóch przybliżonych ośmiokątów. W środniku zrobiono strzemiona. Obszerność środnika równa się około 20cm. Rosłość przekroju łuku powiększa się od zwornika do wezgłowi. (uprawnienia budowlane kontakt) Średnice o formach podobnych do dwuteowych użyto w stawianiu mostu przez Pilicę w Białobrzegach. Średnica ceowa posiada cechy zbliżone do średnicy dwuteowej i jest inna od niego tylko prostszym deskowaniem. Przykładem używania takiego rodzaju średnicy bywa most na drodze Omegna-Intra. Dla zakotwienia uzbrojenia wieszaków warto umieszczać w łukach o tych średnicach przepony ścinające wnękę średnicy na punkcie wieszaków. (uprawnienia budowlane 2021)

Średnice dwuteowe
Średnice dwuteowe

Średnica dwuteowa – własności

Własności podobne do średnicy dwuteowej posiadają dwudzielną średnice prostokątną o dwóch pasmach zestawionych kratą. Średnica taka zrobiona jest tylko raz podczas konstrukcji mostu o szerokości 92 metrów w Tunisie. Do stawiania wykorzystano cement glinowy, jaki sprawia duży skurcz. Żeby pozbyć się efektów skurczu, umieszczono je jako kratownica o dwóch pasach. Konstrukcja taka posiada dużą płaszczyznę deskowania i przez to nie jest najlepszym wyjściem. W planach typowych mostów drogowych, wytworzonych przez francuskie Ministerstwo Prac Publicznych, łuki posiadają plany prostokątne z wnękami na każdym murze. Wnęki w murze górnych i dolnym bywają widoczne i powinny minimalizować skurcz betonu. Wnęki w murach bocznych posiadają głębokość równą obszerności deski. Wnęki posiadają na celu zmianę płaszczyzn bocznych. Użycie takiej średnicy w mostach niedużych szerokości bywa dla pomniejszenia wpływów skurczu i jest nie najlepsze, bo komplikuje zrobienie i powiększa płaszczyznę deskowania. (uprawnienia budowlane program)

Brzegi łuków

Brzegi łuków warto minimalizować dla ochrony ich od deformacji przez odpryski. Nieduże stażowania brzegów otrzymujemy przez umieszczenie w deskowanie trójkątnych listew o rozpiętości kilku centymetrów. Posiada to na celu zminimalizowanie wrażliwości brzegów na odchodzenie otuliny betonowej podczas rozdeskowywania czy korzystania z mostu. Takiego typu ścięcia rogów średnicy łuku nie potrzebują zmiany w rozmieszczeniu w systemie uzbrojenia. W innych sytuacjach rogi średnicy ścinamy po to, by pozbyć się za dużych powierzchni na płaszczyźnie bocznej czy wyższej łuku. Taką metodą uzyskujemy łuki o średnicach ośmiokątnych. (akty prawne uprawnienia budowlane) Średnice ośmiokątne używano wcześniej, aby dopasować formę średnicy do uzwojenia czy też do rozmieszczenia strzemion. Teraz średnic takich się nie używa. Inną metodą pozbycia się otrzymania płaskiego muru bocznych średnic łuków bywa robienie na tych murach wklęsłości przez ich załamanie lub przez uskoki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wyboje na murach

Wgłębienia na murach płaszczyzny bocznej muszą posiadać głębokość chociażby kilkucentymetrową. Głębokość ta jest idealna do zmienienia planu murów bocznych, robienia na nich cieni i likwidacji wrażenia ich wystawania. (program egzaminu na uprawnienia) Sztywność średnic prostokątnych oraz przekrojów podobnych do nich potrafi być widocznie duża bądź niewielka, patrząc na stosunek ich rozpiętości do rosłości. W odróżnieniu od średnic prostokątnych, średnice innego typu: ceowe, teowe oraz dwuteowe, w jakich tworzywo bywa dalej odsunięte od centrum masy przekroju, posiadają lepszą sztywność. Przez to też nie warto brać takich średnic do tworzenia łuków o niedużej sztywności na ściskanie w powierzchni ustroju. Bywają to przekroje używane w tworzeniu mostów o sztywnych łukach, jakie transportują punkty ściskające, poza siłami zwykłymi. Średnica teowa nie równa się systemom sił środkowych, w jakich momenty obu znaków posiadają podobne wartości. Przez to zwykle używane są średnice łuków symetryczne co do osi poziomej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com