fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Obszerność średnicy wieszaków

Obszerność średnicy wieszaków mierzona wzdłuż mostu bywa zwykle niższa od rozpiętości sprawdzanej w poprzek. Czasami średnice wieszaków są kwadratowe. Żeby zapewnić jak najlepszą przyczepność betonu do uzbrojenia wieszaków, warto dawać temu uzbrojeniu niewielkie przekroje i rozmieszczać strzemiona gęsto. Warto też jest dookoła stawiać siatkę z małych drucików dla powiększenia przyczepności otuliny betonowej i ochrony od odprysków, jakie potrafią pojawić się podczas korzystania z mostu. Druty wieszaków kotwimy poprzez przyczepność w tukach, belkach, ściągach czy poprzecznicach. (uprawnienia budowlane kontakt) Dla posiadania idealnego rozmieszczenia sił oddawanych przez wieszak zakończenia uzbrojenia warto prawidłowo rozmieścić.

Średnica wieszaków
Średnica wieszaków

Wieszaki nieobetonowane

Wieszaki nieobetonowane da się robić z drutów okrągłych czy z kształtowników. W wielu sytuacjach używa się wieszaki z jednego drutu okrągłego 60-80mm. Drut taki bywa prosty do utrzymania i ochrony od korozji. Wieszaki takiego typu kotwimy dzięki drutom przyspawanym w obu końcówkach i odgiętych na pełną rozpiętość średnicy belek oraz łuków. (uprawnienia budowlane 2021) Bywa to metoda kotwienia idealnie dopasowana do własności konstrukcji betonowych. Czasami próbuje się kotwić wieszaki przez przyspawanie blach poprzecznych czy też wyprowadzanie ich końcówek blachą, widoczna na zewnętrznej płaszczyźnie łuków oraz belek. Taka metoda kotwienia deformuje budowle, komplikuje jej utrzymanie oraz nie zapewnia odpowiedniego rozmieszczenia naciągnięć.

Forma węzłów oporowych

Forma węzłów oporowych skupia się na stosunku obszerności łuków, ściągów czy belek usztywniających i od długości drutów wymaganych do kotwienia. Jak łuk posiada dużą rosłość średnicy a ściąg niewielką, to węzeł oporowy znajduje się pod niższą płaszczyzną ściągu, pod nim pojawia się pięta. Dla końcówki wyższej płaszczyzny łuku, na węźle oporowym robi się występ. (uprawnienia budowlane program)

Występ

W wielu sytuacjach występ taki był używany do umiejscowienia dekoracji w kształcie kul, obelisków, latarń i tak dalej, teraz się od tego odchodzi. Jak rosłość belki usztywniającej bywa większa od łuku, to zestawienie łuku z belką w węźle oporowym nie przeszkadza w jego formie. Węzeł oporowy jest w takiej sytuacji normalnym zakończeniem belki. Jedyną nadprogramową formą bywa nieduże zgrubienie tej belki na niższej płaszczyźnie, przydające się do ustawiania siatek ochraniających beton od popękań pod mocą łożyska. Czasami budowlańcy posiadają skłonności do nanoszenia rzędy betonu powyżej wyższej płaszczyzny węzła oporowego poza łukiem, co kierowało do odebrania sił zginających w powierzchni poziomej węzła oporowego. (akty prawne uprawnienia budowlane) Bywa to zbędne, bo posiada takie same moce zginające jak we wszystkich średnicach łuku. Wiemy, że kontrolowanie najwyższych naciągnięć zginających pojawiających się w częściach oraz w powierzchniach odchylonych pod kątem 45 stopni bywa nie potrzebne. Nie potrzebne bywa też kontrolowanie naciągnięć zginających w średnicach o innych odchyleniach. Do uzbrojenia węzła oporowego da się wliczyć ostatni wieszak, jaki czasami jest na brzegu pachwiny wśród łuku a belką. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Główna rola wieszaków

Główną rolą wieszaków bywa transport mas z pomostu na łuki. Wieszaki obetonowane umieją też mieć inne role: jako części ściskane potrafią nadawać się do transportu parcia wiatru z łuków na pomost i do stężania łuków w pionowych powierzchniach poprzecznych. Wieszaki nieobetonowane takiej roli mieć nie mogą. Wieszaki obetonowane posiadają zwykle średnice prostokątne. Zależnie od tego, czy chcemy żeby transportowały siły poziome z łuków na pomost czy chcemy uwolnić je od tej roli, średnice wieszaków potrafią wzrastać lub nie. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com