fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działanie spycharek

Działanie spycharek bywa najlepsza w ziemiach jakie posiadają właściwości utrzymywania się przed lemieszem w trakcie ruszania się spycharki z frontowej części ziemi, w jakich działanie spycharek bywa niewiele wydajne, podciąga się do tego ziemie drobnoziarniste i luźne. Ziemie twarde potrzebują wcześniejszego spulchnienia, a działanie spycharek w ziemiach skalistych bywa prawdopodobne jedynie jak wcześniej się je skruszy dzięki tworzywami wybuchowymi. Niska granica odstępów transportu ziemi spycharką zależna bywa od długości na jakiej zachodzi załadunek lemiesza materiałem i to około 12m. Ekonomicznie pokazano, że poprzez straty materiałów podczas przejazdu przyrządu, największy odstęp transportu ziemi to około 60m. (uprawnienia budowlane kontakt)

Spycharki i lemiesz
Spycharki i lemiesz

Pojemność lemiesza

Pojemność lemiesza spycharek używanych w naszym kraju to zwykle coś w granicach 1.2 do 2 metrów, a ich aktywność jest zależna od pomiarów lemiesza i od odstępów transportu ziemi i od warunków obszaru transportu urobku w poziomie obszaru. Podczas działania spycharki w stronę górki zachodzi zjawisko przeciwne, aktywność spycharki pokazana szybkością jazdy zmniejsza się i na górce niweluje się o około połowę. (uprawnienia budowlane 2021) Podczas wyliczania wymaganych maszyn do automatyzacji prac przyjmuje się roczną przeróbkę  spycharki na rosłości 750m prac gruntowych i KM mocy silnika podczas działania na dwie całe zmiany. Zgarniarki przydają się do odseparowania, wydobywania, transportu, wyładunku i w tym samym czasie plantowania ziemi. Kategoryzujemy zgarniarki przyczepne, jakie składają się na zestaw pracowniczy z ciągnikiem gąsienicowym czy kołowym i zgarniarki samobieżne. Zestawiają się one z takich głównych elementów, ze skrzyni, pojemnika, ciągnika oraz podwozia kołowego. (uprawnienia budowlane program)

Spycharki

Używa się ich do odseparowania, pobierania i transportu ziemi na niewielkie odstępy. Spycharka zrobiona jest  z ciągnika, lemiesza z ramą przyrządu kierowniczego oraz czasem z nadprogramowych przyrządów do pracy, na przykład zęby do odrywania ziemi czy grabie wielozębne do likwidacji roślin. Najważniejszym elementem spycharki jest lemiesz, jaki widnieje na froncie ciągnika. Umieszczenie lemiesza potrafi być niezmienne co do osi podłużnej ciągnika, ale może też być zmienne i zmieniać jego położenie, zależnie co do przeprowadzanych zadań danego dnia. Patrząc na typ rozmieszczenia lemiesza i opcji sterowania tego rozmieszczenia spycharki kategoryzuje się na frontowe, frontowo-skośne, frontowo-przechylne i powszechne. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Metody rozmieszczenia lemiesza

Metody rozmieszczenia lemiesza spycharki powszechnej, działania spycharki podczas ruchu są takie:

-zapełnienie lemiesza ściętą przezeń ziemią i kształtowanie wału ziemi przed nim,

-transport przy użyciu lemiesza tej ziemi do punktu wbudowania w nasypie albo na stertę,

-po podniesieniu lemiesza w górę rozmieszczenie poniżej zmienienia miejsca ziemi w rzędzie wybranej grubości. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

We wspomnianym systemie zadań spycharki odseparowanie ziemi i załadunek, czyli załadunek lemiesza i też miejsce wyładowania, rozmieszczenie i zagęszczanie ziemi zachodzą w tym samym czasie. Spycharki są zestawiane do najmocniej powszechnych przyrządów w przeprowadzaniu prac gruntowych. Nie patrząc na główne zastosowanie, jakim bywa ich użycie podczas przeprowadzania wykopów i nasypów, spycharki bywają w szerokim spektrum używane podczas przeprowadzania szeregu zadań nadprogramowych w przeprowadzaniu prac gruntowych takich jak odhumusowanie i wygładzenie obszaru, rozplantowanie przywiezionej ziemi, usuwanie z obszaru ziemi, gruzu, kamieni, roślin, gałęzi, zasypywanie wykopów płaszczyznowych oraz instalacyjnych, kształtowanie zboczy oraz skarp, załadunek ziemi na środki do przewozu, zagęszczenie spulchnionych ziemi i tak dalej. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com