fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sprężanie ściągów i belek usztywniających

Ta czynność ma za zadanie zminimalizowanie masy stali wykorzystanej na dostanie rozporu, usunięcie rozciągania betonu, czyli zarysowań oraz powiększenie odporności belek usztywniających na zgięcia. Kable, które sprężają belki bywają proste i idą przez pełną długość belek oraz węzłów oporowych. Patrząc na metodę sprężania zmienia się metodę oddawania sił sprężających na beton węzłów oporowych. W sytuacji używania kotew stożkowych w tylnym murze węzła oporowego dajemy uzbrojenie z paru rzędów siatek, a kotwy umieszczamy od razu na płaszczyźnie muru z tyłu. (uprawnienia budowlane kontakt)

Sprężanie ściągów
Sprężanie ściągów

Inne rozwiązanie

Inne rozwiązanie użyte w wiadukcie w Le bourget to wsparcie kotew o kafel prefabrykowany umieszczony na frontowym murze. (uprawnienia budowlane 2021) W sytuacji użycia sprężania metodą Leoba, za węzłami oporowymi umieszczamy bloki naprężające w odległościach minimalnych potrzebnych do ułożenia pras. Celowe bywa pionowe rozdzielenie bloków naprężających kabli wszystkich ściągów. Takie rozmieszczenie pozwala na niezależne sprężanie ściągów. Kable idące w środku bloku oporowego umieszczamy w rurach. Wzdłuż ściągu kable da się rozmieszczać w środku prefabrykatów betonowych metodą taką jak w przypadku wiaduktu wspomnianego wcześniej, bądź układane w zagłębieniach niższej oraz wyższej płaszczyzny belek usztywniających, jak to w planie mostu przez rzekę Orz. Kiedy węzeł oporowy posiada duże wielkości, wtedy sity styczne potrafią zostać przejęte przez kable w rurach. Podczas niedużej rosłości węzłów oporowych ta metoda przejmowania ścinania bywa niepotrzebna. (uprawnienia budowlane program)

Belki usztywniające i ściągi

Ściągi z normalnej stali są jako części nie transportujące zginania, więc właściwie jako części stalowe obetonowane. W doborze liczby i przekroju drutów skupiamy się na pamiętaniu o jak najniższych rozmiarów średnicy ściągu, czyli do najniższych odległości wśród drutów, potrzebnych do zapewnienia odpowiedniego obetonowania. Z innej strony pamiętać warto o zapewnieniu jak najlepszej przyczepności wśród betonu i uzbrojeniem, uwzględniając jak najniższe przekroje drutów. Nie każdy konstruktor patrzy na ostatnią część. W naszym kraju zazwyczaj korzysta się z drutów 40 czy 50mm. Budowlańcy z Francji nie korzystali z tak obszernych drutów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Belki usztywniające typowe

Belki usztywniające typowe przęsła o szerokości 41m wymyślone przez francuskie ministerstwo Prac Publicznych bywają wyposażone w wiązki skręcane z trzech drutów 16mm. We wszystkich ściągach bywa takich wiązek około 94. Dla określenia przyczepności w belkach sztywnych i ściągach strzemiona warto układać blisko siebie. (program egzaminu na uprawnienia) Te strzemiona przy niedużej średnicy transportują również siły ścinające od mas transportowanych na ściągi z pomostów. W belkach usztywniających uzbrojenie transportujące rozpór łuków umieszczamy na górze i na dole średnicy, by otrzymać najlepszy punkt bezwładności. Rozłożenie uzbrojenia czy kablowania ściągów oraz belek warto dopasować do zakotwienia wieszaków i do wpuszczania końcówek uzbrojenia poprzecznie. Poza tym druty te warto tak układać, by mieć odpowiednie umieszczenie betonu w deskowaniu i przejście betonu przez każdy drut. Z takich powodów w średnicach ściągów i belek usztywniających rozkładamy uzbrojenie do bocznych brzegów średnicy, zostawiając w powierzchni symetrii miejsce wśród drutów zarówno w wyższych jak i niższych rzędach. Druty uzbrojenia ściągów i belek spawamy tak, by każdy drut kończył się w węzłach oporowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com