fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposoby oznaczania szybowych pakietów

Norma PN-EN 1279-5 obejmująca tematykę szkła w branży budowlanej, w 5 części opisuje ocenę zgodności z normą wyrobu. Nie podaje ona obowiązku umieszczania w sposób trwały oznakowań wyrobów, ale na dystansowej ramce powinno się umożliwić identyfikację wyrobu. Informacje te mogą niekiedy być potrzebne podczas reklamowania wyrobu. Wymagania CE mówią, że za wystarczające oznakowanie produktów IGU uznaje się umieszczenie na nim odpowiednich danych na etykiecie i przyklejenie jej do szyby zewnętrznej pakietu. Oznakowanie o charakterze dodatkowym produktów IGU umieszczane na dystansowej ramce jest wynikiem procedur wewnętrznych, jakie ustala firma, aby produkty były identyfikowalne w razie pojawiania się reklamacji. Kiedy wyrób zostaje zamontowany w danym miejscu etykieta zostaje usunięta. To sprawia, że kiedy na dystansowej ramce nie znajduje się opis, w przypadku reklamacji nie można byłoby zidentyfikować danego wyrobu. ( uprawnienia budowlane )

Sposoby oznaczania szybowych pakietów
Sposoby oznaczania szybowych pakietów

Energooszczędność szyb

Poza szybami na stopień energooszczędności wpływa także sama konstrukcja okna. Mając na uwadze okna o typie PCW im profile posiadają więcej komór, tym lepiej. Za najbardziej korzystne uznaje się jednak profile posiadające termoizolacyjne wypełnienie PIR albo PUR. Kwestia ta obejmuje także okna wykonane z aluminium. Przy drewnianych oknach z kolei za izolacyjność skrzydła oraz ościeżnicy odpowiada obecność termoizolacyjnej przekładki, dużo bardziej niż grubość ramy wykonanej z drewna. Na poprawę cieplnych parametrów tego rodzaju okien wpływają również stworzone w nich powietrzne kanały. Obniżają one dodatkowo ciężar okna. (uprawnienia budowlane segregator)  

Współczynnik przewodzenia ciepła

Obecnie współczynnik związany z przewodzeniem ciepła dla zewnętrznych ścian nie może kształtować się powyżej wartości 0,2 W/(m2·K). Okna z kolei powinny w jak najlepszym stopniu posiadać termiczną izolację, aby swoimi parametrami znacząco nie różniły się od ścian. Wskazania specjalistów mówią, że poprzez okna z domu ucieka niekiedy od 25 do 40% cieplnej energii. Tajemnicą nie jest fakt, że pod względem termicznej izolacyjności okna stanowią w budynku słaby punkt. Im okna są większe, tym ciężej dać gwarancję, że poprzez szkło nie będzie uciekać wiele ciepła, jakie wytwarza się w budynku.  (uprawnienia budowlane testy) 

Okna w energooszczędnych budynkach

Zarówno w budynkach energooszczędnych, jak i pasywnych przy oknach stosuje się najbardziej nowoczesną technologię oraz produkty. W szczególności zastosowanie znajdują tu zespolone rodzaje szyb posiadające współczynnik Ug na poziomie nie większym od 0,5 W(m2·K). Wartość maksymalna współczynnika Uw dla pionowych okien od roku 2021 wynosi 0,9 W/(m2·K). W przypadku połaciowych okien wartość ta osiąga poziom 1,1 W/(m2·K). Przy pasywnym i energooszczędnym budownictwie zaleca się lepsze rodzaje okien, gdzie Uw nie przekracza wartości 0,8 W/(m2·K), jednak najbardziej ciepłe okna wykazują ten współczynnik na poziomie maksymalnym 0,72 W/(m2·K). Patrząc na połaciowe rodzaje okien współczynnik związany z przenikaniem ciepła wynosić powinien w przedziale od 0,68 do 0,51 W/(m2·K). (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com