fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kamienie

Kamienie nie mogą w żadnym wypadku przeszkadzać w wykonywaniu pracy innym. Źle ułożony kamień , nie pozwala reszcie wykonywać ich obowiązków, bo je rozklinowuje. Nieprawidłowo ułożony kamień może przyczynić się do deformacji innych kamieni, powodując ich ściskanie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Sposób układania kamieni
Sposób układania kamieni

Jeśli zewnętrzne powierzchnie muru będą pionowe, to w zastępstwie okrojów oraz wykrojów możemy użyć warstwomierzy, też przy ścianach ceglanych.

Pierwszą warstwę muru fundamentowego na samym dnie wykopu układamy z wielkich kamieni na sucho i porządnie wbijamy ubijakami w ziemię, aby lepiej i równiej przenieść obciążenia. Po ułożeniu tych kamieni wypełniamy szczeliny o wiele mniejszymi kamyczkami i tłuczniem, zalewamy z wierzchu zaprawę i wtedy rozpoczynamy pracę nad kolejną warstwą. (uprawnienia budowlane 2021)

Warto pamiętać, iż wszystkie kamienie muszą być w masie muru obtoczone zaprawą. Zostawienie nie wypełnionych spoin albo obojętnie jakich środkowych przestrzeni może posiadać o wiele ważniejszy wpływ niż w murach ceglanych. Jest tak, bo kamienie są nieprawidłowego kształtu, a zaprawa jest jednym z ważniejszych aspektów w ich wiązaniu.

Prawidłowy sposób układania kamieni

Na końcówkach muru i w miejscach pośrednich w odległościach około 10 metrów rozkłada się na zaprawie masywniejsze kamienie kierunkowe, napręża się sznur i zaczyna się układać pod sznur resztę kamieni licowych rzędu zewnętrznego, próbując dalej dawać główki i wozówki i okryć spoiny poprzedniej warstwy. Najpierw zanim naniesiemy zaprawę wszystkie kamienie trzeba przymierzyć na sucho i zlikwidować przy użyciu odbijaka drobne występy, po czym rozścielamy zaprawę plastyczną pod rząd kamieni łopatą i nakłada się kielnią na stronę kamienia, którą będzie przylegać to wcześniej nałożonych. Na końcu osadza się kamień przy użyciu młotka. Po skończeniu układania zewnętrznego rzędu licowego muruje się identycznie wewnętrzny rząd. (uprawnienia budowlane program)

Sposób murowania

Na niektórych budowach używano takiego murowania, że zaprawę nanosiło się po ułożeniu warstwy kamieni na sucho. Przez to wewnątrz pojawiały się nie wypełnione luki. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Na parę lat przed wojną zrobiono doświadczenia pękniętych filarów mostowych stworzonych taką metodą za czasów austriackich w Małopolsce. Skończyło się to tak, że mur we wnętrzu filaru kruszył się i nie był zupełnie wytrzymały.

Na wysokich i wąskich budowlach, takich gdzie mur jest narażony na duże ciśnienie, należy co 5-M5 m w kierunku pionowym tworzyć charakterystyczne warstwy poziome, aby wzmocnić mur w kierunku poziomym i uzyskać równe rozstawienie ciśnienia. Takie warstwy można stworzyć z betonu wzmocnionego od dołu i góry siatką prętów stalowych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ćwiekowanie

W podobny sposób wypełnia się wnętrze muru czyli folę. Robi się to małymi i niekształtnymi kamieniami, a potem nanosi się w szczeliny plastyczną zaprawę i wtłacza się młotkiem mniejsze kamyczki i tłuczeń. Takie uszczelnianie muru kamyczkami i tłuczniem nazywamy ćwiekowaniem. Nie warto ćwiekować pustych przestrzeni na sucho przy korzystaniu ze starego tłucznia bądź wypełnienia tylko zaprawą, bo wtedy osobne kamienie mogą nie być dobrze osadzone w murze. Jak skończymy proces ćwiekowania to zalewamy powierzchnie rzadką zaprawą. (program egzaminu na uprawnienia)

Podczas zapełniania środka grubych murów używa się też innego sposobu:

Folę na określonej długości okrywamy plastyczną zaprawą na wysokość ok. Vs grubości kamieni. W taką zaprawę umieszczamy lekko ukośne kamienie, podczas czego zachodzi częściowe wypełnienie spoiny pionowej. Kolejno nanosimy zaprawę w górne części spoin i pustych miejsc, a potem ćwiekujemy i zalewamy wszystko rzadką zaprawą.

Taki sposób zaoszczędza dużo czasu porównując do poprzednich, ale nie pozwala na odpowiednie przykrycie spoin wcześniejszej warstwy, bo zaprawa przykrywa te spoiny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com