fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposób obliczeniowy w przypadku pieców

Sposób obliczeniowy ostatnio zagościł i został umieszczony w DIN 18-893 dla pieców żelaznych, a w DIN 18-894 dla przenośnych ceramicznych pieców z górnym spalaniem. Miejscem wyjściowym bywa kubatura pokoju. Założono, że dla normalnego pokoju, o odpowiednich warunkach cieplnych, wymaganie ciepła to 40 kcal/h na wszystkie kubatury pokoju. (uprawnienia budowlane kontakt) Wartość ta równa się zewnętrznej temperaturze -15C dla pokoju w rogu w normalnych zrobieniu konstrukcyjnym o pojedynczych oknach, jakie nie zajmują ponad 1/5 płaszczyzny przegród zewnętrznych i przy pamiętaniu, że sąsiednie pokoje są też ogrzewane. Pamiętając o nagrzewaniu w wyniku 37,5 uzyskuje się jednostkowe sumaryczne wymaganie ciepła dla pokoju normalnego wynosi 55 kcal/mh. Dla mniej dobrych warunków umieszczenia albo lżejszej budowli obiektu, umieszcza się do obliczeń dobre powiększenie jednostkowe wymagania ciepła, ale tylko w dwóch składach:

-dla odpowiedniego zrobienia konstrukcyjnego i dobrego rozmieszczenia 55kcal/m3h, (uprawnienia budowlane 2022)

-dla średniego zrobienia konstrukcyjnego, niezbyt dobre umieszczenie 75 kcal/m3h, a dla złego – 100 kcal/m3h.

Sposób obliczeniowy
Sposób obliczeniowy

Pomieszczenie

Wliczenie wybranego pomieszczenia do jednego z trzech typów budowli ustala się patrząc na oszacowanie, w jakim uwzględnia się ustawienie pomieszczenia i całego obiektu, stan ogrzania pokoi obok, zrobienie konstrukcji i reszta czynników ważnych z punktu widzenia techniki ogrzewczej. Z kubatury pokoju i jednostkowego wymagania ciepła bierze się wydajność znamionowa pieca. Wielkość pieca bywa też założona, bo dla wybranego rodzaju pieca są ustalone masy płaszczyzn grzejnych. Inaczej da się też dostawić wybraną kubaturę pokoju do ogrzewania, kieruje się to do jednego z trzech powyższych metod stawiania pokoi. Określenie kubatura pokoju do ogrzewania jest przyjęta zwłaszcza w handlu, bo jest proste do zrozumienia i upraszcza odbiorcy wybranie pieca w wymaganej sytuacji. (uprawnienia budowlane program)

Spalanie od dołu

Podczas spalania od dołu da się wykorzystywać tylko opał nie spiekający się. Potrafią być też piece z dolnym spalaniem, w jakich opałem są brykiety z węgla brunatnego, drewno, torf czy koks. Na podstawie DIN 18-890 piece te uzyskują sprawność pokroju 70 stopni, podczas czego muszą posiadać identyczną wydajność jak piece antracytowe. (akty prawne uprawnienia budowlane) Z reguły warto tak wyliczać wszystkie piece, żeby mógł on pokryć wymogi ciepła pokoju podczas najniższej temperatury zewnętrznej i żeby była widoczna jakaś rezerwa nagrzewcza albo na wypadek niedobrego rozmieszczenia ciepła. Metoda wyliczania wymagania ciepła widnieje w DIN 4701. Miejscem wyjściowym bywa nieprzerwane ogrzewanie pełnej konstrukcji, czyli takie warunki, jak podczas ogrzewania środkowego.

Założenia

Założenia te nie są natomiast zwykle spełnione w budynkach z ogrzewaniem piecowym. Zazwyczaj ogrzewana bywa tylko sfera pokoi, a straty ciepła do pokoi nieogrzanych mają widoczną rolę. Zwykle pokoje są ogrzewane tylko w trakcie dnia albo jedynie podczas wykorzystywania pokoju. W tej sytuacji nie da się zrobić odpowiedniego wyliczenia wymogów ciepła. (program egzaminu na uprawnienia) Z reguły podczas ogrzewania budynków piecami nie używa się zwykle wyliczeń wymogów ciepła wedle DIN 4701, jednak wykorzystuje się metodę przybliżoną, chyba że każdy pokój w konstrukcji bywa ogrzewany nieprzerwanie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com