fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym cechuje się specjalność sanitarna?

Specjalność sanitarna zobowiązuje przede wszystkim do na instalacji w zakresie sieci, urządzeń sanitarnych, cieplnych, gazowych wentylacyjnych czy kanalizacyjnych. Osoby, które chcą podjąć się kariery, która będzie opierać się na specjalności sanitarnej, powinny w pierwszej kolejności ukończyć odpowiednie studia kierunkowe. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, jest odbycie praktyki zawodowej. Wszystko to po to, aby przystąpić do egzaminu i móc cieszyć się uprawnieniami budowlanymi w specjalności sanitarnej. ( program do egzaminu na uprawnienia na komputer )

Kierunek studiów a specjalność instalacyjna sanitarna

Specjalność sanitarna wymaga od osoby się o nią ubiegającej ukończenia studiów na kierunku, który będzie wiązał się z wybraną specjalizacją. Dobrym wyborem będą więc studia na kierunku energetyka inżynieria środowiska, inżynieria gazownicza czy inżynieria naftowa, inżyniera gazownicza, a także wiertnictwo nafty i gazu. Zdobyte wykształcenie może być I, jak i II stopnia. Oba stopnie pozwalają na zdobycie uprawnień budowlanych w specjalności sanitarnej w zakresie nieograniczonym. Różnią się jednak długością praktyk budowlanych. W przypadku ukończenia studiów I stopnia, praktyka zawodowa wynosić będzie trzy lata, podczas gdy kandydat na uprawnienia budowlane ukończy studia II stopnia, będzie to już tylko półtora roku. ( program z aktami na uprawnienia budowlane )

Uprawnienia projektowe w stopniu ograniczonym

Jeśli chodzi o specjalność instalacyjną elektryczną, należy zaznaczyć, iż uprawnienia projektowe można nabyć także w zakresie ograniczonym. Wiąże się to co prawda z mniejszym możliwym zakresem obowiązków zawodowych, ale nadal zdecydowanie korzystnie wpływa na karierę zawodową. W tym celu należy spełnić jednak pewne warunki. W sytuacji, gdy student zakończył przygodę z wykształceniem wyższym na poziomie I stopnia, musi on odbyć rok praktyki na budowie. Obowiązkowa jest również praktyka projektowa, która także wynosi jeden pełni rok. ( program na uprawnienia budowlane )

Uprawnienia budowlane a tytuł technika lub mistrza

Przekonanie o tym, że o uprawnienia budowlane mogą starać się jedynie osoby, które zdobyły wykształcenie wyższe, jest oczywiście mylne. Tytuł technika czy mistrza również do tego uprawnia. W przypadku specjalności sanitarnej, musi to być jednak tytuł ściśle z nią związany. W grę wchodzi więc technik urządzeń sanitarnych, technik sieci wodnych i kanalizacyjnych, sieci gazowych, inżynierii środowiska i melioracji, sieci cieplnych czy sieci i instalacji sanitarnych.

Przy tytule technika lub mistrza, bardzo istotny jest czas trwania praktyk budowlanych. W przypadku wyżej wymienionych będą to aż 4 lata.

Zdobyte uprawnienia budowlane w tym przypadku będą w stopniu ograniczonym. (testy 2020 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com