fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Specjalność inżynieryjna mostowa

Godnym uwagi jest fakt, iż powyższa specjalność nie jest tak popularna, jak na przykład konstrukcyjno-budowlana. Istotnie decydują się na nią przede wszystkim pasjonaci budowania lub projektowania mostów. Należy wspomnieć, że największe możliwości w tej branży dają uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Oczywiście, aby je uzyskać należy spełniać określone wymagania. Mogą się o nią ubiegać absolwenci studiów II stopnia na kierunku budownictwo (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Są oni również zobowiązani do odbycia rocznej praktyki przy wykonywaniu projektów oraz półtorarocznej na budowie. Natomiast w przypadku samego projektowania bez ograniczeń trzeba odbyć roczne praktyki na budowie oraz przy projektach. Warunki związane z wykształceniem są takie same, jak powyższe.

Specjalność inżynieryjna mostowa

Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi – wykształcenie i praktyka

Istotnie tylko spełnianie określonych kryteriów związanych z wykształceniem i praktyką umożliwiają staranie się o powyższe uprawnienia. Mogą ubiegać się o nie absolwenci studiów II stopnia na kierunku budownictwo (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Oczywiście praktyka zawodowa jest tutaj niezbędna. Wymagane jest zrealizowanie półtorarocznej praktyki na budowie. O ww. uprawnienia mogą starać się też osoby, które ukończyły studia I stopnia na kierunku budownictwo. Konieczne jest odbycie trzyletniej praktyki na budowie.

Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

W przypadku ubiegania się o ww. uprawnienia należy być absolwentem studiów I stopnia na kierunku budownictwo. Istotnie trzeba również odbyć roczną praktykę przy projektach oraz półtoraroczną na budowie. Natomiast do projektowania w ograniczonym zakresie praktyka na budowie wynosi rok (uprawnienia budowlane 2019). Z kolei wymagania związane z wykształceniem są takie same, jak powyżej.

Uprawnienia mostowe do kierowania robotami budowlanymi

Ważnym aspektem jest także zakres wymagań niezbędnych do uzyskania uprawnień mostowych do kierowania robotami budowlanymi. Oczywiście mogą się o nie ubiegać absolwenci studiów I stopnia na kierunku budownictwo. Jednocześnie muszą wykazać zrealizowanie półtorarocznej praktyki na budowie (uprawnienia budowlane – egzamin). Istotnie mogą się o nie starać także osoby posiadające tytuł zawodowy technika lub mistrza. Dopuszczalny jest też dyplom w nauczanym zawodzie na poziomie technika w określonej specjalności. Takimi specjalnościami są technik budownictwa, technik drogownictwa, technik dróg i mostów kolejowych. Oczywiście konieczne jest odbycie czteroletnich praktyk na budowie.

Reasumując, uprawnienia w ww. specjalności są dostępne zarówno dla osób z wykształceniem wyższym, jak i techników (testy uprawnienia budowlane). Z pewnością jest to spore ułatwienie dla osób bez studiów inżynierskich, ponieważ mogą zostać kierownikami budowy lub robót budowlanych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com