fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istotnie uzyskanie uprawnień budowlanych w powyższej specjalności związane jest ze spełnieniem określonych kryteriów. O tę specjalność mogą ubiegać się przede wszystkim absolwenci odpowiednich studiów. Takimi studiami są kierunki związane z transportem oraz elektrotechniką. W przypadku uprawnień bez ograniczeń łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi należy ukończyć studia II stopnia na ww. kierunkach. Oczywiście nie można pominąć konieczności odbycia rocznej praktyki przy projektach oraz półtorarocznej na budowie. Jest ona niezbędna, aby móc podejść do egzaminu (program do egzaminu na uprawnienia na komputer).

Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym

Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń lub kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń – wykształcenie i praktyka

Z pewnością kryteria, które należy spełnić w przypadku powyższych specjalności bez ograniczeń nieco różnią się od siebie. Otóż w przypadku projektowania wymagane jest ukończenie studiów II stopnia na kierunku transport lub elektronika. Z kolei obowiązkowe praktyki przy projektach oraz na budowie wynoszą rok (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Natomiast, aby zdobyć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy być absolwentem jednego z dwóch przedstawionych poniżej kierunków studiów. Są nimi studia I stopnia na kierunku transport lub elektrotechnika (uprawnienia budowlane 2020). Oczywiście konieczne jest odbycie praktyki zawodowej na budowie, która trwa 3 lata. Zaś drugą możliwością są studia II stopnia na kierunku transport lub elektrotechnika. W tym przypadku praktyka na budowie trwa 1,5 roku.

Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

Istotnie o ww. uprawnienia mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia I stopnia na wspomnianych wcześniej kierunkach. Ważnym aspektem jest odbycie praktyk zawodowych, które trwają 1,5 roku na budowie oraz rok przy projektach. Co więcej, aby zdobyć te uprawnienia można być także absolwentem studiów II stopnia na kierunku elektroenergetyka lub automatyka i robotyka. Oczywiście, jak w każdym przypadku konieczne jest odbycie praktyki zawodowej (testy 2019 uprawnienia). Konieczne jest odbycie rocznej praktyki przy projektach oraz półtorarocznej na budowie.

Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie – wymogi

Godnym uwagi jest fakt, iż odpowiednie wykształcenie oraz praktyka zawodowa są niezbędne, aby móc starać się o dane uprawnienia. Dla ww. specjalności konieczne jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku elektrotechnika lub transport oraz. Poza tym należy odbyć roczną praktykę na budowie oraz przy projektach. Jednakże te uprawnienia są również dostępne dla absolwentów studiów II stopnia na kierunku elektroenergetyka lub automatyka i robotyka. Warunkiem jest również odbycie rocznych praktyk na budowie oraz przy projektach (uprawnienia budowlane – egzamin). Warto wspomnieć jeszcze o uprawnieniach do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. Tutaj wymagane jest ukończenie studiów II stopnia automatyki oraz odbycie 1,5 rocznej praktyki na budowie. Drugą opcją jest skończenie studiów I stopnia transportu lub elektrotechniki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com