fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Solidne fundamenty dla domu

Osiadanie budynku jest bardzo ważną kwestią w budownictwie, dlatego też warto wiedzieć czym jest ono powodowane oraz jak naprawiać uszkodzenia w budynku, który ulega osiadaniu. Przede wszystkim do głównych oznak osiadania fundamentów, jakie są osłabione zalicza się pojawiające się pęknięcia na ścianach budynków,  a także zapadanie się posadzki. Spowodowane przez osadzanie się budynku pęknięcia przebiegają zazwyczaj po przekątnej. Mogą to być także poziome pęknięcia pojawiające się na wewnętrznych tynkach oraz na zewnątrz danego budynku. Te drugie są zazwyczaj grubsze, niż włoskowate drobne, jakie pojawiają się w związku z przebiegiem naturalnych ruchów w konstrukcji. (uprawnienia budowlane cennik) 

Solidne fundamenty dla domu
Solidne fundamenty dla domu

Geopolimerowa iniekcja wzmacniająca fundament

Jedną z metod związaną z geoinżynierią jest iniekcja geopolimerowa. Iniekcja ta polega na wstrzyknięciu do gruntu żywicy wysoko ekspansywnej. W związku z zachodzącą chemiczną reakcją powoduje ona szybkie penetrowanie gruntu oraz osiadanie swoistych nośnych właściwości w bardzo krótkim przedziale czasowym. W ciągu 90 sekund materiał zyskuje wytrzymałość na poziomie 90 do 95%. Z tego względu iniekcje są nieuciążliwą oraz szybką alternatywą dla technologii tradycyjnych, jakie stosuje się aby rozwiązać problem polegający na osiadaniu budynków lądowej inżynierii. Geopolimerowy skład dostosowuje się odpowiednio do gruntowych warunków oraz do wymogów związanych z danym obiektem. Uwzględnia się tu bardzo dużo czynników opierając się o wcześniejsze przeprowadzone geotechniczne badania.  (uprawnienia budowlane program) 

Iniekcja geopolimerowa a metody tradycyjne

Betonowe pale bądź betonowe wylewki cementowe oblicza się jako jednokierunkowe, pogłębienie horyzontalne dla istniejących już fundamentów. Geopolimerowy typ iniekcji ma na celu wzmocnienie fundamentu. Decydując się jednak na zastosowanie jej problem polegający na wzmocnieniu fundamentów trzeba ująć w sposób kompleksowy. Oznacza to patrzenie na niego z innej perspektywy. Nie stosuje się tu jednokierunkowego i punktowego pogłębienia fundamentów, jakie są osłabione, lecz sieć geopolimerowych iniekcji oblicza się na poprawienie nośności w całkowitym obszarze, na jakim znajduje się posadowiony budynek. Głęboka penetracja ekspansywną żywicą sprawia, że materiał dochodzi do strefy wykazującej słabą nośność. Grunt zagęszcza się i wypełnia pustki. Ewentualna woda w konsekwencji zostaje wyparta. W ten sposób w całości wzmacnia się posadowienie w całkowitej konstrukcji danego budynku.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Przebieg tradycyjnych metod

Metody tradycyjne opierają się o wylanie bądź też wtryskiwanie betonu. W podłożu wymagają one dużych ingerencji. W praktyce oznacza to, że posadzkę niekiedy zrywa się, przeprowadza się głębokie wykopy z zastosowaniem budowlanego ciężkiego sprzętu aby wylać beton, bądź instalacje pali betonowych. Wkoło budynku teren, gdzie fundamenty podbija się stosując tą metodę przypomina niekiedy ruinę. Zniszczeniu ulegają podłogi, posadzki, ale również podjazd, podwórko czy zielony teren znajdujący się obok remontowanego budynku. Do innych utrudnień, jakie wiążą się z podbijaniem fundamentów stosując przykładowo technologię jet grouting jest pojawienie się konieczności usuwania gruntu, jaki jest upłynniony i zawiera w sobie cement. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com