fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Składowe elementy systemu pożarowej sygnalizacji

Do głównego podzespołu systemu pożarowej sygnalizacji, jaki odpowiedzialny jest za gromadzenie oraz analizowanie alarmowych sygnałów jest centrala pożarowej sygnalizacji. Patrząc na stosowane obecnie centrale wyróżnia się adresowalne układy oraz układy konwencjonalne. Pierwsze z nich pozwalają lokalizować oraz identyfikować liniowe indywidualne elementy. Konwencjonalny układ z kolei rozpoznaje tylko lokalizację dozorowych linii, z jakich to pochodzi alarmowy sygnał. Centrala pożarowej sygnalizacji odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie całościowego systemu poprzez sygnalizowanie uszkodzeń oraz awarii w systemie, rejestrowanie historii zdarzeń i eliminowanie fałszywych alarmów. (uprawnienia budowlane cennik) 

centrala pożarowej sygnalizacji.
Składowe elementy systemu pożarowej sygnalizacji

Ręczny ostrzegacz pożarowy

Jednym z urządzeń, jakie inicjuje alarmowy system jest pożarowy ręczny ostrzegacz. Służy on do wyzwolenia w ręczny sposób zasadniczego pożarowego alarmu. W ten sposób zapoczątkowana jest cała sekwencja zdarzeń, które prowadzą do uruchomienia przeciwpożarowych urządzeń, jakie zainstalowano na terenie obiektu. Patrząc na budowę pożarowego ostrzegacza ręcznego wyróżnia się jego dwa sposoby na uruchomienie. Jest to odpowiednio sposób bezpośredni, jaki ma miejsce po zbiciu szybki oraz pośredni, gdzie alarm uruchamia się po zbiciu szybki i naciśnięciu przycisku. Pamiętać trzeba o tym, że alarm zgłaszany przez człowieka jest niepodważalnym dowodem pojawienia się pożaru. Wciskając ręcznie pożarowy ostrzegacz system przechodzi od razu na II stopień alarmowania.  Z tego też względu w budowlanych obiektach o dużej ilości ludzi często stosuje się zabezpieczenia dodatkowe, które chronią od przypadkowych uruchomień. (uprawnienia budowlane testy) 

Systemy detekcyjne

Zauważyć trzeba, że w stosowanych obecnie detekcyjnych systemach często stosuje się elementy dodatkowe, jakie stanowią uzupełnienie czujek automatycznych pożarowych. Takie urządzenia pozwalają wizualizować informacje odnośnie przejścia pożarowej czujki, bądź całej grupy czujek w alarmowy stan. Wykorzystanie wskaźników działania jest w związku z tym bardzo przydatne, kiedy pożarowe czujniki zainstalowano w ciężko dostępnych bądź też niewidocznych miejscach. Do takich miejsc zalicza się np. wentylacyjny kanał czy przestrzeń podwieszanych sufitów.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Czujki pożarowe

Do podstawowych elementów, jakie współpracują z CSP zalicza się detekcyjne liniowe elementy, czyli pożarowe czujki. Są one bardzo ważnym ogniwem w systemie, jakie odpowiadają za wykrycie w sposób automatyczny pożaru i wygenerowanie alarmowego sygnału. Każda pożarowa czujka posiada detekcyjny segment, który reaguje na docelowe fizyczne właściwości. Powstają one w fazie początkowej rozwijania się pożaru. Pamiętać jednak trzeba o tym, że indywidualne modele czujek wykazują reakcję na produkty spalania, jakie się wytwarzają z różną prędkością. Dlatego też często dochodzi do sytuacji, kiedy w pomieszczeniu chronionym konieczne staje się użycie różnych typów czujek. Niekiedy stosuje się też czujki wielodetektorowe. To sprawia, że istotna część związana z projektowaniem poprawnie funkcjonującego systemu detekcyjnego opiera się o odpowiednie dobranie pożarowych czujek.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com