fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sanitarne instalacje w publicznych obiektach

Wykonując projekt sanitarnych instalacji dla budynków o publicznej użyteczności jest bardzo trudne i wymagające, ponieważ dotyczy to obiektów, które pełnią różnego rodzaju funkcje. Mogą to być obiekty edukacyjne, sportowe, hotelarskie, handlowe, opieki zdrowotnej, czy obiekty transportowe. Do budynków o publicznej użyteczności przeznaczone produkty są bardziej techniczne, niż w przypadku produktów przeznaczonych dla domu. Muszą one cechować się odpornością, bezpieczeństwem, oszczędnością oraz higieną. Specjalistyczne projekty pozwalają w związku z tym przygotować kompleksowe sanitarne instalacje, które zawierają w sobie różne rozwiązania zaścienne, podtynkowe, automatyczne, z sufitowym albo posadzkowym mocowaniem czy odporne na przejawy wandalizmu  (segregator egzamin ustny uprawnienia) .

Sanitarne instalacje w publicznych obiektach
Sanitarne instalacje w publicznych obiektach

Toalety publiczne

Zaprojektowanie oraz wykonanie publicznej toalety w budynku jest trudne z takiego powodu, że należy uwzględnić podczas projektu wiele interesów. Musi zostać zaspokojony interes inwestora, wykonawcy oraz użytkowników. W przypadku higieniczno – sanitarnych pomieszczeń stosuje się różne rozwiązania, które przemawiają za odpowiednim wyborem armatury oraz urządzeń. Trzeba jednak kierować się kilkoma kryteriami, które są wspólne. Ważna jest przede wszystkim woda, która stanowi cenny zasób. W związku z tym trzeba ją oszczędzać. Jej niedobór, jak i wysokie koszty związane z przetwarzaniem oraz dystrybucją powodują, że opłaty za nią wzrastają.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zastosowanie czasowej armatury

Chcąc podjąć walkę z marnowaniem przez użytkowników wody w publicznych obiektach rozwiązaniem jest armatura czasowa.   (uprawnienia budowlane 2022) Zamknięcie automatyczne czasowe sprawia, że ryzyko związane ze zbędnym i nadmiernym zużyciem wody spada. Czas związany z wypływem wody dzieli się na 7 sekund w przypadku umywalki oraz 3 sekund pod natryskiem prysznicowym. Innym sposobem na oszczędzanie wody jest zastosowanie elektronicznej armatury. Zamykanie automatycznie kiedy cofnie się ręce z detekcyjnego pola sprawi, ze czas związany z wypływem wody będzie zredukowany do minimum. Armatura elektroniczna pozwala zaoszczędzić wodę aż do 90% w porównaniu z klasyczną armaturą stosowaną w domach. Chcąc urzeczywistnić te oszczędności wypływowe sitka w umywalkowych bateriach należy nastawić na 3 litry na minutę przy 3 barach. Powinna istnieć też możliwość regulacji wynosząca od 1,5 do 6 litrów/minutę. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zużycie wody w obiektach publicznych

W budynkach o charakterze użyteczności publicznej średnie zużywanie wody jest aż o 50% większe, niż w przypadku zużycia wody w domu i kształtuje się ono na poziomie 200 litrów dziennie na jedną osobę. W jednostkach wyspecjalizowanych, do jakich zaliczamy szpitale czy uzdrowiska ilość dzienna może przekroczyć 500 litrów na osobę. Wszelkie przecieki oraz usterki w budynkach publicznych rzadziej się zgłasza i naprawia, niż w przypadku budynku osoby prywatnej. Chcąc jak najlepiej kontrolować zużycie wody ustępowe miski, jakie znajdziemy na rynku funkcjonują już przy użyciu 4litrów wody. Od pierwszego jej uruchomienia można optymalnie i skutecznie spłukiwać bez pojawiania się rozprysków, co jest ujęte w normie PN-EN 997.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com