fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rynna lub koryto

Rynnę bądź koryto zestawia się z rurą spustową dzięki wpustu przymocowanego do dna rynny albo koryta. Podczas okrywania dachu falistymi kaflami azbestowo-cementowymi albo kaflami z materiałów sztucznych wykorzystuje się rynny, które wiszą. (uprawnienia budowlane kontakt) Widoczne tutaj specjalnie luki, pod wszystkimi falami, pozwalają na wentylowanie przestrzeni pod okryciem i wychodzą na przekór zamarzaniu wody w rynnach. Papa z okrycia tarasu bywa naniesiona na okap z blachy w ten sposób, żeby zaprawa spod posadzki nie mogła się z nią dotykać. Brzegi rynien muszą być zwykle zawinięte do środka, ale norma pozwala na zawinięcie wcześniejszego zwoju na zewnątrz. Denka rynien zrobione z identycznej blachy co rynny muszą posiadać krawędzie wygięte do wewnątrz na rozpiętość 5-7mm i przymocowane do rynny obustronnie. (uprawnienia budowlane 2021)

rynna
rynna.jpg

Załamania rynien

Załamania rynien muszą zostać z dwóch kierunków wsparte rączkami do rynien, a narożniki o kacie mniejszym od 120 stopni trzeba usztywnić trójkątnym kawałkiem blachy przymocowanym do zwoju zewnętrznego. Blisko dachów o spadku niższym albo takim samym 80& i przekroju rynny do 180mm korzysta się z rączek z płaskownika o średnicy 4x25mm., przy dachach większych od 80% rączki o średnicy 5x25mm, a przy rynnach o przekroju 180mm rączki o średnicy 5x30mm, nie patrząc już na spadki dachowe. Największa długość rynny bez dylatacji potrafi dojść do 40m, przy obszerniejszych rynnach robi się dylatacje. Muszą one zostać umieszczone w rurę bądź w sztuciec umieszczony na gzymsie. (uprawnienia budowlane program) Krawędzie wpustu w zestawieniu z rynną muszą być odchylone na rozpiętość 5+7mm i dostawione do rynien. Różne elementy rynien oraz rur spustowych bywają kształtowane na gorąco w specjalnych fabrykach, a na budowie zachodzi tylko montaż. (akty prawne uprawnienia budowlane) Wyroby z PCW bywają kolorowane zwykle na szaro, zmniejszając prędkość ich starzenia. Obszerność wykorzystanych folii równa się 0.8-1.2mm.

Okienka dachowe

Aby zentylować poddasza robi się okienka dachowe jako ramki rozmieszczane na deskowaniu i obite deskami, jakie układają się w powierzchnię pod okrycie blaszane. Wolne miejsca dylatacyjne robi się aby pozwolić na nieduże ruchy konstrukcji dachowej okrywanej papą albo samemu okryciu. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Rynny muszą zostać zrobione z blachy cynkowej albo stalowej ocynkowanej obszerności 0.6+0.7mm.

Odcinki z rynien

Kawałki rynien z blachy cynkowej warto z dwóch stron lutować na zakład chociaż 20mm w stronę spadku wody, a kawałki blach ocynkowanych muszą zostać zestawiane na pojedynczy rąbek znajdujący się z przylutowaniem. (program egzaminu na uprawnienia) Długość rynny zabierającej wodę do jednej rury nie może przekraczać 20m. Zanim zaczniemy rozmieszczać rynny warto jest obłożyć blachą gzymsy pod rynnami i zamocować rączki do rynien zakładanych w planie. Rączki muszą zostać rozstawione co pół metra i odgięte specjalnie do potrzebnego spadku rynien. Robi się je z płaskownika o średnicy nie mniejszej od 4x25mm. Rączki doczepia się trzema gwoździami do deski okapowej w dachach z drewna albo do łat.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com