fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rusztowania stojakowe dwuwarstwowe z dłużyc

Potrzeby co do części rusztowania i rozmieszczania rusztowań, jak dla rusztowań stojakowych jednowarstwowych z dłużyc z takimi innymi wymaganiami co do odległości stojaków:

-odległość wśród osiami stojaków nie może być większa od 1.5m,

-odległość wśród stojaków wzdłuż ściany nie może przekraczać 2.5m, (uprawnienia budowlane)

-odstęp środkowej warstwy stojaków od ściany nie może przekraczać 0.35m.

Rusztowanie nie może wystawać poza licem ściany na więcej niż 1/3 obiektu długości wysuwnicy i nie ponad 1.5m. Ten element wysuwnicy, jaki widnieje w środku obiektu, musi posiadać długość równającą się 2/3 długości pełne wysuwnicy, ale nie niżej od 2m. Odległość osiowa wysuwnicy nie może być większa od 1.5m. Kolumny umieszcza się w jednej warstwie, w powierzchni równej co do muru obiektu w odległościach zależnych od zakładanej odległości wśród wysuwnic. Wszystkie kolumny wspiera się dzięki drewnianym klinom rozpierającym na oddzielnej podwalinie rozłożonej na stropie i usytuowanej w projekcie prostopadle do strony warstwy kolumn. (uprawnienia budowlane 2021)

Rusztowania stojakowe
Rusztowania stojakowe

Podłużnica

Podczas zestawiania podłużnicy na jarzma zaciskowe, mniejsza końcówka jednej podłużnicy jest rozmieszczana pod grubszą kolejnej. Na długości styku płaszczyzny podłużnicy warto ściosać i dostawić wszystkie podłużnice klamrą do stojaka. Podczas zestawiania dzięki linkom stalowym oba końce podłużnie trzeba związać osobno. Poprzecznice rozkłada się tak, że okrąglaki ciosane obustronnie na głębokość blisko dwóch centymetrów wspiera się jedną końcówką bądź zamocowuje w murze obiektu a drugą końcówką dostawia się do podłużnicy dzięki dwóm gwoździom. (uprawnienia budowlane program)

Długość wsparcia leżni

Długość wsparcia leżni na ścianie nie może być niższa od 15cm, nie pozwala się na wsparcie ich na nienośnych elementach obiektu. Końcówka leżni musi widnieć chociaż 20cm poza podłużnicą. Leżnie warto w co drugim piętrze i w odległościach poziomych przechodzić poza ścianę i zestawiać podłużnice z nią. Spadek leżni w kierunku ściany to 1%. Odległość wśród blisko leżącymi leżniami nie powinna być większa od 1.3m, a odległość leżni od stojaka nie może przekraczać 60cm. Pomost rozmieszcza się z desek w dwóch rzędach z pamiętaniem o odległościach wśród desek nie większych od 3cm w wyższym rzędzie i nie przekraczających 5cm w niższym. Przerwa wśród pomostu a ściany podczas robienia ściany nie może być większa od 5cm, a podczas prac tynkowych 25cm. (akty prawne uprawnienia budowlane) Zestawianie desek pomostu da się robić jedynie na leżniach. Zestawienia robi się na nakładkę długości nie niższej od 30cm. Wszystkie deski pomostu muszą wspierać się chociaż na trzech leżniach. Pod pomostem pracowniczym musi być umieszczony pomost ochraniający.

Pomost

Nad wszystkimi pomostami widniejącymi powyżej 2m nad obszarem muszą zostać zamontowane balustrady, jakie warto dostawić do stojaka od kierunku wewnętrznego. Wierzchołek poręczy musi widnieć 110 cm powyżej powierzchni pomostu. (program egzaminu na uprawnienia) Od razu powyżej desek pomostu warto umieścić deski krawężnikowe, dostawione chociaż na dwa gwoździe. Deski te muszą zostać też doczepione do pierwszej deski pomostu. Schodnie ustawia się przy nachyleniu do poziomu nie przekraczającego 1:2 i ochrania z dwóch kierunków balustradami i deskami krawężnikowymi tak jak blisko pomostów. Rozpiętość biegu schodni w świetlnie nie może zniżać się poniżej 0.8m. Powierzchnia schodni zrobiona jest z łat o średnicy 40 x 60 mm, nabijanych w odległościach chociaż 40cm. Schodnie muszą zostać wsparte na leżniach i dostawione do nich gwoździami, a w środku szerokości wsparte poprzeczką. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com