fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rusztowania pomostowe

Rusztowania pomostowe rodzaju RWS-2/80, wyrabiane w Polsce poprzez firmę „Zremb”, z różnych elementów da się zrobić pomost wymaganej rozległości. Zwykle korzysta się z rusztowań koszowych, umieszczonych na dwóch wspornikach. (uprawnienia budowlane kontakt) Potrafi w nim działać dwóch pracowników i bywa ono unoszone przy skorzystaniu z wciągarek zautomatyzowanych. W paru rodzajach rusztowań koszowych bywają używane również wciągarki niezautomatyzowane.

Rusztowania i daszki
Rusztowania i daszki

Rusztowania krzesełkowe znajdują się na jednym wsporniku i linie, do jakiej doczepione jest krzesełko. Robotnik wykonuje swoje prace będąc na tym krzesełku, jakie zamyka się z frontu. Przydają się one zazwyczaj do podwieszania rur spustowych czy przeprowadzania niedużych renowacji elewacyjnych. (uprawnienia budowlane 2021)

Rusztowania usytuowane od razu blisko ulic muszą posiadać daszki zabezpieczające, nakierowane na rusztowanie pod kątem 40°. Tak samo dróżki czy przejazdy poniżej rusztowania trzeba chronić daszkami zabezpieczającymi. Daszki muszą być nieprzepuszczające i zrobione z tworzyw jakie będą chronić przedmiot, jaki spadnie z rusztowania. Odstęp daszka od obszaru w najmniejszym miejscu nie powinien zmniejszać się od 2,4m.

Wysięg daszków

Wysięg daszków patrząc od zewnętrznej warstwy stojaków, musi równać się 2,2m w rusztowaniach o rosłości 20m albo 3,5m w tych bardziej rosłych. Kątowe stojaki muszą być ochronione odpowiednio odbojami. Nie można rozstawiać ani usuwać rusztowania:

-podczas dużej mgły bądź silnych opadów,

-w trakcie burzy oraz wiatru,

-po ciemku, gdy nie ma żadnego źródła światła. (uprawnienia budowlane program)

Rozmieszczając rusztowanie środkowe warto mieć na oku, żeby kozły czy stojaki wspierały się tylko na sztywnej oraz wygładzonej podstawie pełną płaszczyzną. Nie wolno zostawiać nie wygiętych gwoździ w każdej części rusztowania. W trakcie montażu i rozbiórki na rosłości większej niż 4m potrafią działać tylko pracownicy, jacy dostali zgodę od specjalisty na taką robotę.

Odgrodzenie obszaru

Obszar na jakim robimy rusztowanie musi być na tyle ile to możliwe odseparowany. Jak tak się nie da, to poprzez zatrzymywanie ruchu na ulicach, warto obszar zamknąć dla ruchu chociaż na moment rozstawiania i zdejmowania rusztowań. Da się to zrobić przy użyciu barierek ze znakami informacyjnymi albo angażując w to pracownika z jakimś znakiem. Znaki informacyjne muszą być widoczne z dziesięciu metrów i ugruntowane 2,5m ponad ziemią. Jak rusztowanie zamknęło korzystany wcześniej przejazd albo go zmniejszyło, warto to ogłosić jakąś tarczą informacyjną. Po zmroku musi być jakaś sygnalizacja. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Rusztowania trzeba konserwować, czyli warto likwidować każde deformację i czyścić regularnie. (program egzaminu na uprawnienia) Nie pozwala się na obciążanie pomostu rusztowań powyżej jego nośność przez trzymanie za wielkiej liczby tworzyw albo transport po pomostach masywnych części budowlanych, dla zwykłych drewnianych rusztowań – 2 kN/m2. Nie należy pozwolić na wielką ilość osób na rusztowaniu. Po pomostach rusztowań nie należy biegać czy szybko chodzić. Biegnąca osoba zbyt mocno naciska na rusztowanie, przez co może się złamać.

Rusztowanie wiszące

Spokojne prace elewacyjne robi się zazwyczaj z rusztowań wiszących, jakich zamontowanie i zlikwidowanie bywa prostsze od tych stojących. Wiszące zrobione są z kosza uniesionego do wysuwnic.

Rusztowanie bywa podnoszone wciągarkami niezmechanizowanymi dwukorbkowymi z zębatą przekładnia albo wciągarką zmechanizowaną. Przekroje lin to coś około 9mm, a rosłość na jaką umieją unieść obiekt to 25m. Wysuwnice muszą zostać rozmieszczone prostopadle do muru i porządnie przyczepione do dachu czy stropu. Rozległość wysuwnicy nie w zewnętrznym licem muru musi być o dwa razy mniejsza od rozległości widniejącej poza licem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com