fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Rozpoczęcie praktyki zawodowej – warunki

Rozporządzenie z 29 kwietnia 2019r. określa szczegółowe warunki przygotowania zawodowego. Według niego, rozpoczęcie praktyki zawodowej jest możliwe na przykład po ukończeniu studiów magisterskich lub inżynierskich. Naszym kierunkiem studiów musiałby być taki, który jest odpowiedni bądź pokrewny dla wybranej przez nas specjalności uprawnień. Praktykę możemy też rozpocząć gdy posiadamy tytuł technika lub mistrza. Przepustką do zdobycia doświadczenia zawodowego może także być dyplom, który potwierdzi nasze kwalifikacje na poziomie technika w nauczanym zawodzie. (program na uprawnienia budowlane)

Rozpoczęcie praktyki zawodowej po studiach

Legitymując się dyplomem ukończenia szkoły wyższej bądź trzeciego roku studiów wyższych musimy pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma nasz kierunek studiów. Ma on wpływ na długość odbywanej przez nas praktyki zawodowej. Ponadto nie po każdym kierunku możemy wybrać interesującą nas specjalizację. Dla zobrazowania: ubiegając się o nadanie nieograniczonych uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej musimy posiadać dyplom magistra z budownictwa. Żaden inny kierunek nie wchodzi w grę. Z tego powodu nasze wybory i decyzje muszą być przemyślane. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Tytuł technika/mistrza

Zawody związane z budownictwem oferują nam rozpoczęcie praktyki zawodowej po uzyskaniu tytułu mistrza bądź technika lub z dyplomem określającym nasze zawodowe kwalifikacje. Szczegółowy wykaz wspomnianych zawodów znajdziemy we wspomnianym na początku rozporządzeniu. Wśród nich znajdziemy murarza, murarza-tynkarza, technika budownictwa czy cieślę – a to wszystko tylko w specjalizacji konstrukcyjno-budowlanej. Dla każdej specjalności możliwe zawody są oczywiście inne. Należy jednak pamiętać, że posiadając wykształcenie średnie, nie możemy się starać o uprawnienia nieograniczone. Dotyczy to wszystkich specjalności. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Rejestracja praktyki

Przed laty rozpoczęcie praktyki zawodowej należało zarejestrować w Okręgowej Izbie Inżynierów. Wynikało to z potrzeby pozyskania książki praktyki zawodowej, aby potem ją opieczętować i zarejestrować w komisji kwalifikacyjnej. Obowiązek ten został zniesiony, odkąd rozpoczęcie praktyki dokumentuje się przy pomocy specjalnego oświadczenia. Nie wymaga ono żadnej rejestracji, co z pewnością jest mniej uporczywą kwestią dla kandydata na uprawnienia budowlane. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.