fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Różne rodzaje wkładów akumulacyjnych w kominkach

Odpowiedni rodzaj wkładów, który dobrze akumuluje ciepło pozwala na to, by kominek czy też piec kominkowy osiągał wysoką sprawność i zapewniał dużą ilość ciepła. Warto więc poznać zalety poszczególnych propozycji.

wkłady akumulacyjne w kominkach

wkłady akumulacyjne w kominkach

Rodzaj kominka a utrzymywanie ciepła

Wśród rodzajów kominków wyróżniamy właśnie modele ze względu na użycie wkładu grzewczego. Są one wygodne w użytkowaniu, dłużej utrzymuje się w nich ogień i lepiej pozyskuje się ciepło. Wkłady zapewniają utrzymywanie czystości kominka, są bardzo praktyczne. (testy uprawnienia architektoniczne)

Producenci kominków polecają różne materiały do ogrzewania. Pożądaną cechą wkładów kominkowych jest budulec akumulujący ciepło. Kominek, który obłożony jest kaflami ceramicznymi zapewnia długotrwałe ciepło. Tutaj bowiem wpływ ma ceramika, która utrzymuje go na długo. Podobnie działa żeliwo, jest ono materiałem dobrze akumulujący ciepło i powoli go oddającym danemu wnętrzu.

Jakie cechy powinny mieć pożądane wkłady akumulacyjne?

Jedną z istotnych cech materiał wchodzących w skład wkładów akumulacyjnych jest wykorzystanie surowców ognioodpornych. Posiadają one wysoką pojemność cieplną. Są to zazwyczaj materiały ciężkie o sporej gęstości. Znana jest bowiem zależność między masą a gromadzonym ciepłem. Im większa masa, tym więcej ciepła może zgromadzić. Bardzo istotna jest również odporność mechaniczna wkładów. ( program uprawnienia architektoniczne)

Wkłady kominkowe posiadają zazwyczaj w swoim składzie kilka materiałów, często jest to żeliwo połączone z wermikulitem albo z szamotem. Głównym ich zadaniem jest gromadzenie ciepła, a także pełnią funkcję izolatora. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje wkładów kominkowych.Można np. spotkać się z grupą żaroodpornych betonów akumulacyjnych. Posiadają one lepsze właściwości, niższą moc, cechuje je duża pojemność cieplna oraz przewodność, a także mechaniczna wytrzymałość. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)

Kolejnymi istotnymi cechami  dobrych wkładów akumulacyjnych, jest to że powinny emitować jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń, pyłków oraz cząstek stałych, tlenków azotu, tlenku węgla oraz organicznych cząstek gazowych.

 

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.