Drewniane rusztowania ramowe
Poprzez posiadanie mniejszej odporności niż metal, drewniane stojaki warto łączyć w niewielkich odległościach i przez to ramy drewniane posiadają formę drabin i są to właśnie rusztowania drabinowe. Ich nośność bywa o wiele mniejsza od stojakowych i przez to korzysta się z nich tylko do prac elewacyjnych tynkarskich albo malarskich. Rozpiętość drabiny w świetle pośród stojaków to 520mm. (uprawnienia budowlane kontakt) Szczeble bywają umieszczone co 500mm. Drabiny posiadają rozległość 6 bądź 8 metrów, a stojaki posiadają średnicę 50X100mm, a szczeble 32X63mm. Wszystkie drabiny wspiera się trzema ściągami ze stali o przekroju 10mm, umieszczonymi poniżej szczeblami końcowymi a centralnym. Krzyżulce robi się z desek o obwodzie 24mm i rozpiętości w przedziale od 14 do 18cm. Pomost przeprowadza się z bak o obwodzie 50mm i rozpiętości 25cm. Odbojnice z desek mają obwód 25mm i rozpiętość 10cm, a balustrady 25mm i 14cm. Podstawki pod stojaki drabin wynoszą obwodowo 32-50mm, rozpiętościowo 12cm a rozległościowo 100cm. Drabiny umieszcza się od siebie w odległościach 2,5m. Wszystkie drabiny w odległościach 4metrowych warto przyczepić do ściany przy użyciu pręta. (uprawnienia budowlane 2021)
Niewielka ilość tworzyw
Do prac o niewielkiej ilości tworzyw pomosty robi się z jednego rzędu z gotowych już tarcz albo osobnych desek, jakie rozkłada się ze szczelinami 3cm, oddzielone od murów o 25cm. Pomost musi zostać uchroniony bortnicą i balustradą. (uprawnienia budowlane program) Złączenie między pomostami ukazują drabiny rozmieszczone w pionie komunikacyjnym. Odchylenie drabiny nie może być większe niż 60°, a jak chodzi o długość to nie powinna przekraczać 12m. Odstępy wśród pionami komunikacyjnymi nie mogą być większe niż 40m. Po drabinach nie da się transportować tworzyw. Jak musimy samodzielnie przenieść tworzywa, to do tego celu wykonujemy schodnie. Rozmieszcza się je ze spadkiem, jaki nie jest większy niż 1:2 z desek takich sam jak na pomosty. W odległościach 40cm przyczepia się do schodni łaty 40X60mm. Schodnię ochrania się odbojnicami oraz balustradami. Schodnie trzeba wesprzeć na leżniach umieszczonych co najmniej co 2,5m. Rozpiętość schodni musi równać się przynajmniej 80cm.
Rusztowania rurowe
Rusztowania rurowe muszą zostać uchronione instalacją odgromową. (akty prawne uprawnienia budowlane) Przez to w krawędziach rusztowania i w odległościach l = 7 (h-hj), w jakich h to rosłość odgromnika, a hx to rosłość rusztowania, umieszcza się na stojaki przy murach rury rozległości 3,60m o niewystającej końcówce. Płaszczyznę stojaka, na jaki umieszczono odgromnik, umieszcza się w ziemi. Jako uziom korzysta się z rury o rozległości 2,50-3m umieszczoną w gruncie. Do wyższego jej końca musi zostać umieszczony płaskownik 4X25mm, jaki połączony jest z zaciskiem śrubowym z identycznym płaskownikiem przyczepionym do stojaka. Zbliżoną budowę posiada rusztowanie montażowe, ale stojaki bywają umieszczone w paru rzędach, patrząc na rozpiętość budowli, jaką podpieramy rusztowanie. Zamieniając podłużnie oraz leżni stojaki przymocowuje się tężnikami poziomymi.
Rusztowania wspierające deskowania
Identycznie robi się rusztowania wspierające deskowania. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Stojaki robi się z dłużyc przekroju 8-15cm i umieszcza na dwójce klinów, rozmieszczonych na podwalinach. Warstwy stojaków usztywnia się tężnikami poziomymi oraz skośnymi, jakie kierują się w obie strony. Górą do stempli umieszcza się leżnie wspierające deskowanie. Już po rozstawieniu i stężeniu stojaków obcina się w poziomie leżni, a po rozstawieniu deskowania poziomuje poprzez podbijanie klinów pod płaszczyznami stojaków. Dla użycia jak najmniejszej ilości drewna na stojaki daje się odpowiednie filary stalowe teleskopowe, jakie są zaopatrzone w śrubowy dźwignik, postawiony na płaszczyźnie, jakim steruje się rosłość stojaka.
W głowicy stojaka widnieje rączka, w jaką umieszcza się leżnie z drewna. Dwuwarstwowe, metalowe pracownicze rusztowania stojakowe dla uproszczenia rozmieszczania ich są robione na kształt ramowych. Ramy umieszcza się na płaszczyznach, jak stojaki i połączą podłużnicami poprzez włożenie w wgłębienie wędo i zakleszczenie śrubą. Tężniki skośne umieszcza się w odpowiednie do tego luki. Budowla pomostów bywa identyczna jak w rusztowaniu stojakowym. (program egzaminu na uprawnienia)