fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kafle korytkowe

Kafle korytkowe rozmieszcza się blisko siebie na wsparciach na zaprawie cementowej w proporcjach 1:3 lub 1:4. Spojenia wśród kafli zalewa się zaprawą cementową 1:3. Kafle stropowe panwiowe formą przypominają te korytkowe. Od nich różna się tym, iż posiadają żebra na pełnym obwodzie i są do tego usztywnione żebrami poprzecznymi. (uprawnienia budowlane kontakt) Do tej pory kafle te wytwarzane są o rozpiętości 1m dla osiowego rozmieszczenia belek czy podpór wynoszącego 4.5 oraz 6m. Robi się je z betonu żwirowego wibrowanego o rodzaju 170. Zestawienia dwóch kafli na dźwigarach stalowych, żelbetowych czy kablobetonowych robi się dzięki drutowi łącznikowego o przekroju 6 bądź 8mm widniejącego w spoinie podłużnej wśród panwiami i przez zalanie spoin na obwodzie zaprawą cementową 1:3. Identyczną metodą zestawia się kafle z wieńcem żelbetowym w sytuacji wspierania kafli na murze nośnym. (uprawnienia budowlane 2021)

Różne rodzaje kafli

Kafle panwiowe

Kafle panwiowe da się robić też jako panwiowe odwrócone. Wtedy wykorzystuje się je do stropów z wyrównaną płaszczyzną sufitu. Płaszczyznę na górze da się wygładzić przez rozmieszczenie wyrównanych kafli żelbetowych, wspartych na żebrach podłużnych czy poprzecznych. W sytuacji używania podłóg drewnianych legary podłogowe da się rozmieszczać na podsypce żużlowej czy gruzowej rozmieszczonej na kaflach wśród żeber. Oprócz wspomnianych kafli do zrobienia tego typu stropów da się też korzystać z kafli wygładzonych, całych czy drążonych. (uprawnienia budowlane program)

Stropy z kafli wielokanałowych wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym, w obiektach o rozmieszczeniu konstrukcyjnym podłużnym czy poprzecznym. Wielkim plusem takich stropów bywa to, iż do ich zrobienia nie trzeba deskowania i po idealnym zamontowaniu kafli dostaje się strop o dwóch gotowych i wygładzonych płaszczyznach. Takiego typu stropy nie są popularne w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym robionym metodą gospodarczą, gdyż wymagane są dźwigi.

Stropy między-kondygnacyjne

W tych stropach pachwiny zapełnia się betonem rodzaju 110, a w stropodachach można to zrobić zasypką żużlową, żużlobetonem bądź gorącą zaprawą. Stropy prefabrykowane belkowo-kaflowe używa się w obiektach składowych, gospodarczych czy innych, gdzie nie potrzeba wygładzonej płaszczyzny na suficie. Stropy takie posiadają identyczną konstrukcję co strop z drewna, zrobione są z belek stropowych czy dźwigarów i pułapu zrobionego z prefabrykowanych kafli żelbetowych. Do zrobienia tego typu stropów da się wykorzystać:

-prefabrykowane belki żelbetowe rodzaju PI. T-27, belki dwuteowe czy prostokątne żebrowe, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-prefabrykowane kafle żelbetowe rodzaju T-27, kafle korytkowe, panwiowe czy inne.

Kafle stropowe rodzaju T-27 robi się z betonu żwirowego rodzaju 2H czy betonu żużlowego rodzaju 90. W przekroju pionowym kafle posiadają wcięcia 4cm w niższych bokach kafli, co pozwala na ich wsparcie na nieszerokich górnych półkach belek rodzaju PI oraz T-27.

Kafle stropowe

Kafle stropowe T-27 wytwarza się o wymiarach:

-długości 120cm i rozpiętości 29.5cm przypasowanych od osiowego rozmieszczenia belek 120cm, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-długości 90cm i rozpiętości 29.5cm przypasowanych do rozmieszczenia belek, grubość kafli żwirobetonowych równa się 5cm, a żużlobetonowych 6cm.

Kafle na belkach rozmieszcza się mijankowo, na rzędzie zaprawy cementowej w proporcjach 1:4 czy 1:3, spojenia wśród kafli zalewa się luźną zaprawą cementową. Zbrojenie kafli wybiera się wedle obciążeń użytkowych stropu 300 oraz 500 kG/m2. Kafle stropowe i korytkowe robi się z betonu żwirowego wibrowanego o rodzaju 200. Nośność kafli liczona bywa na obciążenie użytkowe 175 kG/m2. Teraz kafle te wytwarza się o rozmiarach: długość 299cm, rozpiętość 49.5cm, rosłość 10cm. Obszerność bocznych żeber to 4cm, a kafli miedzy żebrami 3cm. Kafle są wytwarzane w dwóch typach:

-kafle z wyrównanymi krótszymi bokami, z wcięciami w żebrach długości 7cm na dwóch końcówkach kafli, jakie pozwalają na wsparcie ich na dźwigarach na 7cm, (program egzaminu na uprawnienia)

-kafle z wklęsłymi krótszymi bokami, zestawione do wsparcia na belkach z nieszerokimi górnymi półeczkami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com