fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ograniczenie

Ograniczenie rozmieszczenia płatwi do około 65cm – 85 cm pokierowane bywa regułą dążenia do pomniejszenia zgięcia kafli i zakładaniem, że z biegiem czasu współczynnik bezpieczeństwa będzie się pomniejszał przez proste uleganie przez kafle czynnikom szkodzącym. (program egzaminu na uprawnienia) Technologia zrobienia prefabrykatów trzcinowych nie będzie brana pod uwage. Wedle J. Kornguta przebieg ich zrobienia na odpowiednich prasach bywa łatwe i tanie. Użycie kafli trzcinowych na budynkach przemysłowych bywa rezultatem szukania delikatnych, wykorzystujących niedużo stali i niedrogich okryć dachowych. Kafle trzcinowe są faktycznie tworzywem delikatnym i niedrogim, jednak całość okrycia nie wlicza się do najlepszego rozwiązania ani najdelikatniejszego. Czynnikiem niedobrym bywa duża obszerność gładzi i wyprawy i robienie nie w prefabrykatach, ale na miejscu budowy po rozmieszczeniu kafli na budowli dachowej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Rozmieszczenie płatwi
Rozmieszczenie płatwi

Praktyka planowana

Warto podkreślić, że do tej pory w praktyce planowanej w wielu sytuacjach za płaszczyznę do wyliczeń masy tego okrycia zakładano obszerność gładzi i tynku po 1cm. Podczas założenia tych niemożliwych obszerności uzyskuje się faktycznie masę okrycia jaka ustępuje jedynie kaflom pianoszklanym. Masa ta bywa jednak niemożliwa. Kafle trzcinowe wykorzystane jako okrycie dachowe już po paru latach ulegają gniciu, w związku z czym okrycia tego nie poleca się używać w konstrukcjach rodzaju niezmiennego. W przemysłowych konstrukcjach prowizorycznych, w jakich kondensacja pary bywa nieduża i tworzywo jest łatwopalne w stropie nie bywa przeszkodą, użycie okryć z kafli trzcinowych bez dużego nakładu finansowego kafli od dołu może mieć swoje uzasadnienie. Wytwarzanie szkła piankowego pojawiło się w Polsce po 2 wojnie światowej. Bywa to tworzywo, jakiego cechy fizyko – mechaniczne w dużym stopniu odpowiadają tym stanom, jakie są potrzebne do tworzyw okryć dachowych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Gotowe okrycie

Budowla gotowego okrycia z kafli trzcinowych rozmieszczonych na płatwiach. Kafle rozmieszczane są długością w poprzek do części je trzymających i układają się metodą nieprzerwaną. Zbrojenie nie bywa dodawane, czyli trzcina podejmuje tu naciągnięcia zarówno zgniatające i wyciągające. Rozmieszczenie płatwi nie może być większe od 85cm. Podczas rozmieszczenia płatwi długości kafli 2.65m nie widnieje potrzeba ich nacinania. Obszerność gładzi zapełniającej wgłębienia wśród trzcinami i wyrównającej zgięcia kafli warto zakładać nie mniej niż 30mm. Dla otrzymania wytrzymałości kafli trzcinowych na działanie ognia poleca się je otynkować na dole. (uprawnienia budowlane program)

Przenikanie ciepła

Dla uzyskania współczynnika wnikania ciepła k=1 w teorii wystarczy obszerność kafli 5cm. Przez zapełnienie elementu tej obszerności gładzią i tynkiem i dla pomniejszenia zgięć kafli poleca się używane kafli o obszerności nie niższej od 7cm. (uprawnienia budowlane 2021) Masa okrycia z kafli trzcinowych o obszerności 5cm razem z gładzią i wyprawą bywa taka sama dla okryć ocieplonych i nieocieplonych i równa się g=132kg/nr. Wybranie obszerności kafli i rozmieszczenie płatwi wsparty bywa na badaniach i znajomości dziedziny. Powiększenie tego rozmieszczenia powoduje powiększenie zgięcia. Zgięcie pojawia się już podczas montowania. Załamania kafli podczas próbowania przy rozmieszczeniu zachodzi podczas obciążeń widocznie większych od obciążeń zakładanych dla budowli dachowej i bywa zazwyczaj poprzedzone wielkimi zgięciami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com