fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozmieszczenie klatek schodowych

Największa odległość klatki schodowej od miejsc przebywania ludzi nie może być większa niż 25 m (egzamin na uprawnienia budowlane). Odległość tę liczy się na danym poziomie w linii prostej od schodów aż do środka pomieszczenia. Dodatkowo istnieją przepisy, które mówią o tym ile klatek jest potrzebnych tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo pożaru. Minimalne ilości klatek dla budynków:

– ogniotrwałych: 1 klatka schodowe na 250 osób,

– które nie mogą być całkowicie uznane za ogniotrwałe: 1 klatka schodowa na 150 osób,

– nieogniotrwałych: 1 klatka schodowa na 75 osób.

Rozmieszczenie klatek schodowych
Rozmieszczenie klatek schodowych

Klatki schodowe krzyżujące się charakteryzują się tym, że posiadają podwójną przepustowość. Wówczas należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby odległości, które są pomiędzy poszczególnymi klatkami schodowymi, nie przekraczały odległości większej niż 50 m.

Jeżeli chodzi o ewakuacyjne klatki schodowe, to należy pamiętać o tym, że minimum jedna ściana zewnętrzna powinna zapewniać:

– bezpośrednie wywietrzanie,

– bezpośrednie oświetlenie dzienne.

Najlepszą decyzją jest to, żeby okna umiejscowić na ścianach, które są przyległe do biegów schodowych (program na uprawnienia budowlane). W momencie jakiejś awarii ludzie, których zadaniem jest obsługa danej kondygnacji, wyłączą ją z ruchu. Wówczas liczba osób, które przewiduje się do ewakuacji przez tą klatkę schodową, która jest wyłączona z ruchu, jest podzielona w równy sposób na inne klatki schodowe.

Należy również znać szerokości biegów schodowych w budynkach przemysłowych. Wynoszą one:

– dla schodów ewakuacyjnych – nie mniej niż 1,2 m,

– dla schodów roboczych, które obsługują urządzenia przemysłowe – 0,5 m.

Szerokość spoczników klatek schodowych musi być większa niż szerokość biegów. Jest to spowodowane tym, że może nastąpić zmiana kierunku ruchu, a co się z tym wiąże – możliwość zakłóceń komunikacyjnych.

Klatki schodowe zewnętrzne

Klatki schodowe zewnętrzne charakteryzują się tym, że znajdują się one poza licem budynku bądź są całkowicie oddzielone i połączone galeriami z budynkiem. Do ich wad można zaliczyć to, że:

– zwiększają powierzchnię zabudowy,

– powodują dodatkowe koszty,

– rzucają cień na część ścian zewnętrznych budynku.

Jednak największą zaletą tego rodzaju klatki schodowej jest to, że jako klatki schodowe ewakuacyjne są bardziej bezpieczne. Spowodowane to jest tym, że znajdują się one z obudowy, która jest zagrożona pożarem czy dymem. Dodatkowo mogą one mieć otwarte loggie, które zapewnia całkowitą izolację (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Zewnętrzne balkony, które przebiegają wzdłuż pięter i połączone są z zewnętrznymi klatkami schodowymi są korzystne dla zakładów, z których trzeba szybko ewakuować ludzi z pomieszczeń wewnętrznych. Dotyczy to sytuacji, kiedy jest możliwość wybuchu lub mogą się szybko rozprzestrzeniać trujące wyziewy.

Drzwi powinny się otwierać w kierunku wyjścia z pomieszczeń. Ważne jest to, żeby skrzydła drzwi nie były przeszkodą w ruchu po otwarciu. Jest to jeden z najważniejszych warunków, który jednak rzadko jest brany pod uwagę w projektach.

Szyby dźwigów towarowych powinny:

– być wyodrębnione od klatek schodowych,

– mieć bezpośrednie połączenie z pomieszczeniami produkcyjnymi.

Dodatkowo, kiedy znajdują się one w okolicy klatek schodowych czy przejść ewakuacyjnych, to powinny one posiadać przedpola wyładowcze wolne dla wyładunków towarów. Zniwelowana wówczas jest obawa, że ruch ewakuacyjnych zostanie zahamowany. W przypadku piwnic i poddaszy sytuacja wygląda tak, że powinny one być bezpośrednio połączone z ewakuacyjną klatką schodową.

Na każdej kondygnacji klatki schodowe powinny mieć łatwy dostęp do kranów hydrantów pożarowych. Minimum jednak klatka schodowa powinna być bezpośrednio połączona z wyjściem na dach budynku (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane).

Dzięki zewnętrznym klatkom schodowym można projektować:

– proste układy funkcjonalne,

– swobodne rozplanowanie powierzchni pomieszczeń produkcyjnych.

Z kolei wewnętrzne klatki schodowe stosowane są przy wydzielonych operacjach produkcyjnych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com