fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rolowe bitumiczne izolacje do gruntu

Eksploatowanie budynków i budowli przez wiele lat bezproblemowo wiąże się z zastosowaniem odpowiednich konstrukcyjnych rozwiązań w częściach, jakie zagłębiono w gruncie. Warto zwrócić uwagę, na najważniejsze zasady, jakie wiążą się z tworzeniem w fundamentach izolacji stosują do tego celu bitumiczne materiały rolowe. Ważne są zarówno parametry, jak i właściwości asfaltowych i polimerowo –asfaltowych pap oraz samoprzylepnych bitumicznych membran, podając kryteria związane z doborem oraz wykonawczymi zaleceniami. Wodochronne powłoki wykonuje się zgodnie z obowiązującymi wymogami. Trzeba szczególną uwagę zwrócić na krytyczne oraz trudne miejsca. Lata doświadczeń wskazują, że znaczne problemy związane z eksploatowaniem budowli i budynków wiążą się z wilgocią.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Rolowe bitumiczne izolacje do gruntu
Rolowe bitumiczne izolacje do gruntu

Podział asfaltowej papy

Patrząc na osnowę asfaltowa papa dzieli się na papę na osnowie z technicznych tkanin, papę na welonie ze szklanych włókien albo ze sztucznych tworzyw, na przeszywanej włókninie, na aluminiowej taśmie oraz papę z miedzianą wkładką. Tę ostatnią stosuje się najczęściej przy zielonych dachach. Jest to warstwa, która ma za zadanie odpychać korzenie. Papa na tekturowej osnowie nie stanowi hydroizolacyjnego materiału i nie stosuje się jej w związku z tym jako wodochronną powłokę. Asfaltowe papy na welonie ze szklanego włókna wykorzystuje się w gruntach w wodochronnych izolacjach warstwowych. Tego rodzaju papu nie zgina się i nie wywija na pionowe powierzchnie. Mogą one być jedynie jedną warstwą w powłoce wielowarstwowej.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Hydroizolacyjny system

Podczas wykonywania projektu dobiera się najbardziej optymalny system hydroizolacyjny, a nie tylko sam materiał. Podczas wyboru przeprowadza się analizę gruntowo – wodnych warunków, sposób posadowienia fundamentowej ławy, posadzki na gruncie oraz dennej płyty.   (program egzaminu na uprawnienia)  Nie bez znaczenia jest stan i rodzaj podłoża. Należy także zwrócić uwagę na zastosowane dylatacje oraz rurowe przejścia. W kolejnych etapach wybiera się dane technologiczno – materiałowe rozwiązanie i poprawnie tworzy się hydroizolację. Do najbardziej znanych materiałów zalicza się te, powstałe na bazie bitumów, a także rolowe i materiały bezszwowe. Można je generalnie podzielić na emulsje oraz roztwory asfaltowe, asfaltowe masy, lepiki, polimerowo – bitumiczne jedno i dwuskładnikowe masy, papy i samoprzylepne membrany.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Rolowe bitumiczne materiały

Rolowy rodzaj bitumicznych materiałów to przede wszystkim samoprzylepne membrany i papy. Składają się one z osnowy, którą nasyca się bitumem. Patrząc na papy wyróżnia się papy asfaltowe i modyfikowane asfaltowe. Papy asfaltowe modyfikowane to zwykle samoprzylepne membrany i termozgrzewalne papy. Papę mocuje się do podłoża poprzez zastosowanie asfaltowej masy. Do tego celu można zastosować także lepik. Do takich pap zalicza się najczęściej niemodyfikowane, które zgrzewa się do podłoża albo mocuje za pomocą przyklejenia. Rolowe materiały bitumiczne zwykle stosuje się przy tworzeniu poziomych i pionowych hydroizolacji do elementów budowli, jakie mają styczność z gruntem. Osnowa to w tym wypadku wkładka zbrojąca przeznaczona dla bitumu. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com