fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dźwigary

Rolą konstruktora bywa otrzymanie jak najmniejszej rosłości ustrojowej budowli bez za dużego trudu i podrożenia sposobu wytwarzania składającej się na nią prefabrykatów. Aby pozwolić na robienie porównań prefabrykowanych budowli betonowych z budowlami stalowymi dane radzieckie, skupiające się na wykorzystaniu stali w przemysłowych budowlach stalowych. Znamy dużo rozwiązań budowlanych hal rodzaju latarniowego. Rozpatrzmy tutaj jedno z tego typu rozwiązań, jakie było użyte podczas budowania paru hal. Budowla latarniowa będzie wspomniana podczas hal o dwóch siatkach kolumn, a mianowicie 12 x 12m. Rozwiązania budowlane w obu sytuacjach są przemyślane tą metodą, że mają rząd części łączących, co jest dużym plusem. Budowla hal o siatce kolumn 12x6m zrobiona bywa z kolumn umieszczonych w stopach, z opartych na nich dźwigarów łukowych, pionowych ramek stężających umieszczonych wśród dźwigarów w osiach kolumn i z okrycia dachowego. (akty prawne uprawnienia budowlane) Dźwigary są zestawione z kolumnami przegubowo.

Rola konstruktora
Rola konstruktora

Okrycie dachowe

Okrycie dachowe zrobione bywa z płatwi strunobetonowych albo żelbetowych oraz kafli. Płatwie rozmieszczane są naprzemiennie na górnych i dolnych pasach dźwigarów i zestawione z nimi na trzpienie. Napieranie wiatru na świetliki transportowane bywa przez tafle okrycia na ramki stężające, jakie oddają je na niższe kolumny. (program egzaminu na uprawnienia) Odpompowanie wód atmosferycznych z dachu robi się przez umieszczenie płatwi niższych na zmiennych miejscach ze spadkiem w stronę kolumn. Budowla hali o siatce kolumn 12x12m zrobiona bywa z kolumn umieszczonych w stopach, ze wspartych na nich dźwigarów strunobetonowych i z budowlą dachową, taką samą jak podczas siatki kolumn 12×6, czyli będącej zrobioną z dźwigarów łukowych, ramek stężających i okrycia oraz płatwi i kafli. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ocena jakości

Dla pozwolenia na ocenę jakości rozwiązania budowlanego pod kątem widzenia dobrego umieszczenia świetlików, robi się tu dla hal potrzebujących górnego oświetlenia pojęcia „rosłości ustrojowej budowli”. Poprzez pojęcia to rozumie się rosłość od dołu budowli dachowej do górnej płaszczyzny podokiennika. Rosłość jego nad płaszczyzną okrycia dachowego będzie zakładana jako niezmienna i równająca się 15cm. Podczas określania rosłości ustrojowej danej nawy warto pamiętać o najniższym miejscy ze wszystkich części budowlanych, jakie widnieją na pełnej długości tej nawy. W tych sytuacjach, kiedy w hali poza przewozem podłużnym wzdłuż naw widnieje też przewóz poprzeczny wśród różnymi nawami podłużnymi, duże znaczenie posiada też rosłość ustrojowa naw poprzecznych. (uprawnienia budowlane 2021) Poleca się, by była ona taka sama z rosłością ustrojową naw podłużnych, co jednak nie za każdym razem da się otrzymać, gdyż dźwigary dachowe naw podłużnych wspierają się zwykle na niżej umieszczonych dźwigarach naw poprzecznych i uzyskane w tych warunkach jednakowego umieszczenia najniższych miejsc naw obu stron bywa rzeczą ciężką. Toteż rosłość ustrojowa naw poprzecznych bywa najczęściej większa od rosłości ustrojowej naw podłużnych. Rosłości ustrojowe naw podłużnych i naw poprzecznych będą nazywane : rosłość ustrojowa podłużna oraz rosłość ustrojowa poprzeczna. (uprawnienia budowlane program)

Budowle prefabrykowane

W budowlach prefabrykowanych otrzymanie nie dużych rosłości ustrojowych bywa rzeczą widocznie bardziej skomplikowaną niż w budowlach monolitycznych albo ze stali. Prefabrykaty jednak o formach łatwych i nieskomplikowanych do wytwarzania nie są w większości sytuacji dopasowane do wspierania się na nich innych części w dowolnych miejscach i przez to zestawienia krzyżujących się części robione bywa poprzez rozmieszczenie jednego prefabrykatu na górnej płaszczyźnie drugiego, co powiększa rosłość ustrojową budowli. Dopasowanie jednak prefabrykatu do wsparcia na nim innych części na wybranym poziomie powiązane bywa zazwyczaj z nadaniem mu mocniej trudnych form, a tym samym z przymusem zrobienia mocniej kosztownych form. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com