fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogrzewanie etażowe (centralne) jest najpopularniejszą formą ogrzewania pomieszczeń. W pomieszczeniach może być realizowane za pomocą ogrzewania podłogowego lub powietrznego oraz z tradycyjnych kaloryferów. (uprawnienia budowlane testy program)
Rodzaje ogrzewania centralnego zależą od paliwa jakie postanowimy wykorzystać by ogrzewać nasz budynek. Warto przemyśleć taką decyzję, tak by w przyszłości nie wiązała się z wysokimi rachunkami zimą. Podczas decyzji musimy również wziąć pod uwagę wpływ naszego wyboru na środowisko i ekologię – tak by nie dokładać zanieczyszczeń. Jakie wyróżniamy rozwiązania :

Rodzaje ogrzewania centralnego
Rodzaje ogrzewania centralnego

Ogrzewanie etażowe węglowe i gazowe

W Polsce to rozwiązanie jest nadal jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła do ogrzewania domów. Decydując się na to rozwiązanie w mieszkaniu lub w kamienicy, domu musimy wziąć pod uwagę jaki rodzaj kotła wybierzemy i czy będzie to kocioł wyposażony w podajnik tzw. retorowy. (uprawnienia architektoniczne) To rozwiązanie pomimo swojej popularności jest już coraz rzadziej wybierane w nowym budownictwie, zostaje wyparte przez inne źródła energii. Wadą tego typu ogrzewania jest bardzo duży wpływ na zanieczyszczanie środowiska – czyli naszego powietrza.

Ogrzewanie gazowe – to specjalny kocioł grzewczy, który wytwarza ciepło rozprowadzane po całym naszym domu. Jest to rozwiązanie sporo droższe od węglowego, ale obecnie na rynku mamy do wyboru specjalne kotły kondensacyjne, które w dużym stopniu ograniczają zużycie gazu. (uprawnienia budowlane egzamin) Takie rozwiązanie pozwala nam sporo zaoszczędzić w sezonie grzewczym. Tego rodzaju piece są o wiele bardziej przyjazne dla naszego środowiska, w porównaniu do pieca węglowego.

Ogrzewanie kominkowe i elektryczne

Tutaj głównym źródłem naszego ciepła jest kominek na drewno. Ciepło zostaje rozprowadzone po całym domu za pomocą specjalnych przewodów, dlatego jeśli mamy kominek na dole, nie musimy się obawiać, że w pokojach na piętrze nie będzie dostatecznie ciepło. Wadą tego rozwiązania będzie niestety szybka utrata ciepła powodująca wychładzanie się pomieszczeń po wygaszeniu się paleniska. (uprawnienia budowlane program) Musimy stale pilnować by w kominku było drewno. Jest to dość kłopotliwe, ponieważ gdy wyjdziemy na dłużej do pracy, w kominku ogień się wygasi i po powrocie będziemy musieli znów rozpalać by w domu było ciepło.

Ogrzewanie elektryczne – jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne środowisku. Nie musimy dokładać do pieca więc jest też to wygodna opcja. Jednak posiada zasadniczą wadę – ogrzewanie elektryczne generuje wysokie rachunki. Szczególnie teraz, gdy ceny energii mocno poszybowały w górę, ogrzewanie domu zimą energią elektryczną może okazać się bardzo drogą inwestycją.

Centralne ogrzewanie wodne

Obecnie jest to drugi najpopularniejszy rodzaj ogrzewania. Metoda krążenia wody w przewodach instalacji określa, czy będzie to ogrzewanie tak zwane grawitacyjne, którego działanie opiera się na różnych gęstościach wody – tej ogrzanej i ochłodzonej, czy też metoda pompowa, opierająca swoją pracę na zastosowaniu specjalnej pompy. (program egzaminu na uprawnienia) Ogrzewanie grawitacyjne jest świetnym rozwiązaniem dla niedużych budynków, takich jak np. domy jednorodzinne, natomiast ogrzewanie pompowe doskonale sprawdza się jako ogrzewanie etażowe w bloku, kamiennicy lub apartamentowcu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com