fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Cementowe

Ta grupa, która zalicza się do farb mineralnych. Ich głównymi cechami są: trwałość i paroprzepuszczalność. W tym aspekcie są lepsze niż farby wapienne. Na rynku nie ma jednak ich za dużo i za często ich się nie używa. Do ich minusów zalicza się szybka podatność na zabrudzenia, przez co łatwo przyczynić się do powstawania plam i zacieków. Ciężko się czyście powierzchnię, na której zostały wykorzystane farby cementowe. Łatwiej je odnowić, niż wyczyścić je bez większego uszkodzenia. Warto również zaznaczyć, że występują jedynie w stonowanych barwach. (uprawnienia budowlane 2022)

Rodzaje farb elewacyjnych

Wapienne

Farby elewacyjne wapienne cechują się dużą chłonnością i paroprzepuszczalnością. Są jednak bardzo podatne na działanie wody, co może wpływać na długość ich eksploatacji. Można zakupić je w dwóch postaciach: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  1. gotowej do użycia,
  2. jako pastę, którą należy rozmieszać z wodą.

Akrylowe

Najczęściej spotykana w sklepach i na ścianach. Farba akrylowa to taka, w której składzie pojawia się organiczna żywica akrylowa. Aplikuje się ją na określone powierzchnie: betonowe, cementowo-wapienne czy też tynki cementowe. Nie można jej jednak używać na nawierzchniach silikatowych czy też wapiennych.

Cechują się nie za dużą paroprzepuszczalnością, ale są podatne na czyszczenie z zabrudzeń i nie niszczą się przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dodatkowo wiele producentów dodaje do nich specjalne substancje biobójcze. Te pozwalają na dłuższą żywotność bez glonów i porostów. (program egzaminu na uprawnienia)

Dodatkowo farby akrylowe mają ogromną paletę kolorów. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od odcienia, jaskrawości czy jasności.

Silikonowe

Te cechują się niewielką podatnością na zabrudzenia, ale pozwalają na dyfuzję pary wodnej ze ścian. Dzięki swojemu składowi tworzą matową powierzchnię, która się nie elektryzuje i nie łapie kurzu. Ich największymi cechami są: trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i temperaturę, przyczepność do podłoża, brak reakcji z promieniowaniem UV. W tym wszystkim mają jednak duża słabość. Jeśli się wybrudzą, bardzo ciężko je oczyścić bez niszczenia danego elementu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Silikatowe

Taki rodzaj farb nazywa się inaczej krzemianowymi. Są one bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów. Polecana się je w miejscach wilgotnych, słabo nasłonecznionych. Dobrze wiążą się z podłożem, nie elektryzują się i są odporne na zabrudzenia. Nie można ich jednak nakładać na tynki silikonowy czy akrylowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Warto również zaznaczyć dwa ogromne minusy. Po pierwsze, wszelkie intensywne barwy mają tendencję do blaknięcia. Po drugie, sama substancja jest bardzo żrąca, przez co należy nakładać ją korzystając ze specjalnych zabezpieczeń, np. rękawiczek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com